tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Zwrot przez spółdzielnię kosztów remontu mieszkania, bez podatku

To dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli mieszkań, otrzymujących refundację wydatków z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej. Nie będą już musieli płacić podatku, w razie gdy spółdzielnia zwróci im z funduszu remontowego pieniądze za remont lokalu np. za wymianę okien.
Do tej pory fiskus żądał podatku od pieniędzy zwracanych przez spółdzielnię właścicielom lokali mieszkalnych, za remonty wykonywane na własny koszt w tych lokalach. Pieniądze te były wypłacane z funduszu remontowego, który powstaje ze środków wpłacanych przez właścicieli tych lokali. Spółdzielnia mieszkaniowa musi utrzymywać swoje zasoby w należytym stanie technicznym i dokonywać remontów takich jak np. wymiana okien, drzwi wejściowych do lokali, instalacji wodno?kanalizacyjnej itp. Temu właśnie celowi służy fundusz remontowy, na który musi wpłacać każdy właściciel lokalu mieszkalnego w zasobach spółdzielczych, niezależnie od tego czy jest członkiem spółdzielni, czy nie.
Orzecznictwo sądowe w tej sprawie do tej pory było niejednolite, a według urzędów skarbowych zwracane właścicielom mieszkań za remont kwoty z tego funduszu, uznawane były zgodnie z PIT, jako przychody z innych źródeł, a więc do opodatkowania. Ostatecznie, na skutek interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich i krajowych organów spółdzielczych oraz pozytywnej opinii Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, że zwrot kosztów remontu właścicielom mieszkań przez spółdzielnie mieszkaniowe nie jest przychodem, a refundacja oznacza dla właściciela tylko odzyskanie uprzednio wpłaconych środków na fundusz remontowy, Ministerstwo Finansów wydało tzw. Interpretację Ogólną z 10 października 2013 (sygn. nr DD3/033/184/CRS/13/RD?94536/13), co oznacza zmianę stanowiska urzędów skarbowych i podatnicy nie będą już musieli dochodzić swoich praw przed sądami administracyjnymi.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »