tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Kiedy można odwołać darowiznę?

? Mam problem, który przerasta moje siły ? opowiada pani Marta z Opoczna. ? Trzy lata temu po długich namowach rodziców, przejęliśmy razem z mężem aktem notarialnym dom z budynkami gospodarczymi, będącymi ich własnością. Rodzice zaś przeprowadzili się do mojego brata, który mieszka na wsi ze swoją rodziną i tam się zameldowali na stałe.
Od pewnego czasu rodzice jednak zaczęli nas nachodzić i nagabywać, żądając zwrotu połowy domu dla siebie i brata alkoholika, który za pijackie burdy dostał nakaz eksmisji ze swojego domu ? dodaje. Mama wielokrotnie uciekała przed nim do naszego domu i z tym nie robiliśmy żadnego problemu. Nawet przygotowaliśmy dla mamy i ojca pokój w naszym domu, aby mogli razem z nami zamieszkać. Nie zgadzamy się jednak, aby z powodu brata mieć w naszym domu piekło pijackich awantur.
Rodzice jednakże, będąc prawdopodobnie pod wpływem brata?pijaka, żądają kategorycznie zwrotu połowy domu, mimo że włożyliśmy z mężem sporo wysiłku i pieniędzy, aby doprowadzić ten dom do należytego porządku ? kontunuuje opocznianka. ? Sama już nie wiem co mam robić, czy oddać dobrowolnie, czy walczyć i czy mam szanse to wygrać? Nie rozumiem, dlaczego dostaję majątek i w zależności od nastroju darczyńców mam go oddać. Co zrobić, aby go nam nie odebrano i jakie należy ku temu podjąć kroki?
Jeżeli jest tak, jak relacjonuje czytelniczka, to trzeba jej szczerze współczuć. Należy się domyślać, że przejęcie domu nastąpiło w wyniku aktu darowizny, bez zabezpieczenia dożywocia lub służebności osobistej dla darczyńców. Niezgoda z rodzicami to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się w życiu przydarzyć. Niestety, konstrukcja prawna darowizny w kodeksie cywilnym pozwala w szczególnych przypadkach ją odwołać.
Zgodnie z art. 898, § 1 kokeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Odwołanie może nastąpić w każdym czasie, nawet po upływie wielu lat. Ale warunek ? nie można odwołać darowizny po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Terminu tego nie można przedłużyć, ani przywrócić, więc odwołanie darowizny będzie w tym przypadku możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy niewdzięczność obdarowanego trwa nie dłużej niż rok.
Przyjmuje się, że przez pojęcie rażącej niewdzięczności należy rozumieć tylko takie czynności obdarowanego (działanie lub zaniechanie), które są skierowane przeciwko darczyńcy. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przeciwko niemu przestępstwa, a także naruszenie obowiązków łączących darczyńcę z obdarowanym np. odmowa udzielenia pomocy w chorobie, mimo że możliwość udzielenia takiej pomocy obdarowany miał. Może to być także odmowa pomocy, gdy darczyńca popadł w niedostatek już po przekazaniu przedmiotu darowizny np. dałeś wnukowi dom lub mieszkanie, a on odmówił ci pomocy w trakcie choroby.
Katalog tych działań lub zaniechań nie jest zamknięty ? decydują tu w każdym przypadku konkretne okoliczności, które może w ostateczności zweryfikować sąd. Warto pamiętać, że darowizna nie może być odwołana, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył.
Odnosząc się do sytuacji naszej czytelniczki, powinna ona zebrać dowody, że nie ma po jej stronie lub jej męża (jeśli był także odarowanym), istotnych elementów rażącej niewdzięczności. Dowodem na to mogą być zeznania świadków określających działania i zachowania obdarowanych i opieki nad rodzicami, kalendarz ich wizyt domowych, dowody wydatków np. na zakup leków, transportu do lekarza itp. Rejestrować i opisać to w sposób, który będzie można udowodnić w sądzie, jeżeli do takiego rozstrzygnięcia trzeba będzie sięgnąć.
Jednak oprócz tego należy zrobić wszystko, aby nie było konfliktów z rodzicami. Sprawa sądowa jest dramatyczną ostatecznością. Trzeba odpuścić swoje urazy i zastanowić się nad polubownym rozwiązaniem problemu. Konflikt z rodziną rozstrzygany na sali sądowej, może zrujnować życie wszystkich, i wtedy już nic się nie będzie liczyło, nawet pokaźny majątek będący kością niezgody.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »