Gorąco, burzowo
Przez kilkanaście dni narzekaliśmy na chłody. Trudno nam było się pogodzić z faktem, że temperatura sięgała zaledwie kilkunastu stopni, a do tego lało, wiało itd. Typowy listopad, a nie lato ? to najczęściej słyszany komentarz. Teraz mamy kolejny powód do narzekań ? niemiłosiernie gorąco, słupek rtęci zbliża się do niewiarygodnych + 40°C. Upały dają się we znaki nie tylko nam, Polakom. Z falą gorącego powietrza znad Sahary zmagali się też Francuzi, Czesi, Austriacy i nasi bratankowie ? Węgrzy. Jak donoszą z Budapesztu ? takich temperatur nie notowano tam od ponad 70 lat!
Wraz z upałami nad nasz kraj nadciągnęły burze. Im goręcej, tym zjawiska meteorologiczne są gwałtowniejsze. Trąby powietrzne, grad wielkości piłek golfowych to już musimy uznać za normalne zjawisko. Ale czy potrafimy się zachować podczas burz? Przypominamy kilka podstawowych zasad, które mogą się wszystkim przydać?
Pojedyncze uderzenia pioruna to 125 mln woltów elektryczności ? wystarczające, by zasilić 100?watową żarówkę przez ponad 3 miesiące lub by poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Piorun to coś, z czym należy się ?obchodzić? ostrożnie. Kiedy więc zaczyna się burza z wyładowaniami, postępuj według następujących zasad:
1. Zostań w domu lub udaj się do obiektu zamkniętego! Jeśli usłyszysz grzmot pioruna, nie wychodź na zewnątrz jeśli to nie jest konieczne.
2. Trzymaj się z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony itp.
3. Nie używaj urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, takich jak suszarki do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów czy elektrycznych maszynek do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom te urządzenia mogą przenieść ładunek elektryczny na ciebie.
4. Nie używaj telefonu w czasie burzy. Piorun może uderzyć w linię telefoniczną biegnącą na zewnątrz.
5. Gdy podróżujesz samochodem, nie wysiadaj z pojazdu. Samochód jest świetną ochroną przed uderzeniem pioruna (tzw. klatka Faradaya).
6. Nie używaj metalowych przedmiotów, gdy jesteś na zewnątrz (np. wędka, kij golfowy itp.).
7. Wyjdź z wody. Dotyczy to również opuszczenia łodzi.
8. Jeśli jesteś na dworze, szukaj schronienia przed piorunami. Budynki są najlepszym schronieniem, lecz jeśli w najbliższej okolicy nie ma budynków, możesz się schować w jaskini, rowie lub wąwozie. Drzewa nie są dobrą osłoną ? przyciągają one pioruny.
9. Jeśli nie możesz znaleźć schronienia, unikaj najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, staraj się nie wstawać, schyl się i oddal się na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew.
Jeśli odczuwasz ładunek elektryczny ? jeśli stają ci włosy lub dostajesz ?gęsiej skórki? ? możesz za chwilę zostać trafiony przez piorun. Połóż się jak najszybciej na ziemi!
Jeśli tylko zastosujesz się do tych wskazówek (opracowanych na podstawie serwisu Dehn), to co najwyżej tylko zmokniesz lub złapiesz kilka siniaków od gradowych kulek, ale na pewno przeżyjesz, a to przecież najważniejsze.
Przy okazji, jeśli jesteś w domu, warto pamiętać o jakże dla wszystkich ważnych komputerach i telewizorach czy innych, drogich sprzętach domowych i odłączyć je od gniazdek. Podczas wyładowania może nastąpić gwałtowny skok napięcia, który może trwale uszkodzić ten sprzęt, nawet we wszystkich mieszkaniach w bloku. Burze są zjawiskiem krótkotrwałym, więc odłączona lodówka nie zdąży się nawet trochę rozmrozić, zanim podłączymy ją ponownie.
|