Ile można zarobić na ślubie przed końcem tego roku?Ten przewrotny tytuł może nieco dezorientować, bo jak wiadomo uroczystości ślubne i weselne to dla nowożeńców i ich rodziców, głównie ból głowy z powodu nadmiaru wydatków związanych z tradycyjną u nas oprawą i przyjęciem weselnym.
Ale nowożeńcom może się to per saldo opłacać. Pod warunkiem, że młoda para weźmie ślub jeszcze przed końcem tego roku i zdąży wziąć kredyt mieszkaniowy z programu rządowego Rodzina na Swoim, na dotychczasowych warunkach.
Wtedy to w orszaku gości weselnych z tradycyjnymi prezentami ustawi się także rząd z kopertą, w której będzie można znaleźć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A to z tego powodu, że zgodnie z zasadami ww. programu Rodzina na Swoim, budżet państwa spłaci za kredytobiorców około 50% odsetek należnych bankowi, za pierwszych osiem lat trwania kredytu. Odsetki te obecnie wynoszą średnio 5,82%, więc łatwo obliczyć, że np. przy kwocie kredytu 250 tys. zł, na 30 lat, będzie to dobre 50 tys. złotych. Przy kredycie rozłożonym na 20 lat, dopłata rządowa do odsetek wyniesie prawie 30%, a przy kredycie na 15 lat, nawet 37%.
I choć oczywiście korzyści z tego powodu nie mogą przysłonić młodym samej decyzji o ślubie, to jednak urzędowa legalizacja związku jeszcze przed końcem tego roku, z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się być racjonalna. Jak powszechnie wiadomo ,dla młodych na dorobku liczy się każdy grosz, i taka pomoc państwa wydaje się być nie do pogardzenia.
Do końca roku pozostało już niewiele dni, terminy slubów w USC są już z reguły pozajmowane, ale przecież w nadzwyczajnych sytuacjach zawsze można coś zrobić, aby termin ślubu przyspieszyć.
Przy problemach w USC, można też zawsze zdecydować się na ślub konkordatowy w kościele i liczyć na wyrozumiałość i przychylność księdza na ekspresowe tempo obrzędu ślubnego.
W takich sytuacjach argument kredytowy może być nie do przecenienia, jak szybko dołączyć do grona nowożeńców. |