Gdy własność nie jest ujawniona w księdze wieczystejW ubiegłym roku stałem się właścicielem dwupokojowego mieszkania w bloku na podstawie przeprowadzonego w sądzie postępowania spadkowego. Sąd wydał postanowienie o nabyciu przeze mnie spadku po zmarłych rodzicach. Lokal posiada założoną księgę wieczystą, w której jako właściciele figurują jeszcze moi zmarli rodzice.
Przez zwykłe zaniedbanie nie dokonałem zmian w księdze i moje prawo własności do tego lokalu, nie jest w tej księdze ujawnione. Obecnie chcę to mieszkanie sprzedać, ale kupujący ma pewne obawy czy nie będzie miał z tego powodu późniejszych kłopotów. Czy na podstawie tego postanowienia będę mógł dokonać sprzedaży tego lokalu?
Tak, można dokonać transakcji sprzedaży tego lokalu, ponieważ brak prawa własności ujawnionego w księdze wieczystej, nie jest przeszkodą w przeniesieniu własności nieruchomości na inną osobę, jeżeli jako właściciel figuruje osoba zmarła, a spadkobierca dysponuje prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po właścicielu lub właścicielach. W takim przypadku jednak spadkobierca, lub spadkobiercy, jeżeli jest ich kilku, muszą rozliczyć się z podatku od spadku w Urzędzie Skarbowym i uzyskać stosowne zaświadczenie, że spadek został rozliczony. Bez tego notariusz ma obowiązek odmówić sprządzenia aktu notarialnego przenoszącego własność, do czasu przedstawienia przez sprzedającego lub sprzedających stosownego zaświadczenia, że podatek został rozliczony. Oczywiście przy takiej transakcji należy brać pod uwagę, czy w dziale III księgi wieczystej nie istnieją zapisy lub wzmianki ograniczające prawo własności tej nieruchomości, a powstałe jeszcze za życia poprzednich właścicieli i nie wykreślone z księgi wieczystej. |