tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Nie zapłacone rachunki zmarłego abonenta za telefon i internet


Jedyny mój brat, który był samotny, zmarł trzy miesiące temu. Na niego był zarejestrowany telefon stacjonarny i internet. Tak się stało, że w natłoku spraw rodzinnych zupełnie zapomniałem o powiadomieniu operatora telekomunikacyjnego o tym fakcie. Teraz ode mnie operator upomina się o nie zapłacone za te miesiące rachunki nasyłając mi windykatora. A ten straszy mnie komornikiem. Czy mam się czegoś obawiać?
Umowa o usługi telekomunikacyjne wygasa z chwilą śmierci abonenta. Ale trzeba o tym niezwłocznie powiadomić operatora, który niby skąd ma wiedzieć, że abonent nie żyje. Konieczne jest więc przekazanie operatorowi aktu zgonu zmarłego. Można to zrobić za pośrednictwem poczty przesyłając na adres podany na fakturze lub za pośrednictwem salonu sprzedaży usług tego operatora, jeżeli znajduje się w pobliżu. Dopiero, gdy odpis zgonu dotrze do operatora, zaprzestaje on świadczenia usługi i wyłącza telefon lub internet.
Gdy w okresie od śmierci osoby, która podpisała umowę, do dnia dostarczenia aktu zgonu do operatora, rodzina płaciła za abonament i połączenia, operator za ten okres nie zwraca pieniędzy. Natomiast, gdy akt zgonu jest dostarczony do operatora po upływie kilku miesięcy po śmierci abonenta i w tym czasie rodzina nie płaciła za abonament, ale korzystała z połączeń, to opłaty abonamentowe za okres od daty zgonu do daty dostarczenia aktu zgonu zostaną skorygowane, ale za połączenia operator będzie żądał zapłaty, jako wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z usług telefonicznych. Gwarantuje mu to art 405 kodeksu cywilnego (bezpodstawne wzbogacenie). Trzeba się też liczyć z tym, że u większości operatorów stawki za bezumowne korzystanie z usług są wyższe niż abonamentowe.
W przypadku internetu sprawa jest prosta. Jeżeli system informatyczny dostawcy sygnału internetowego wykaże, że po dacie zgonu był w sieci ruch (logowanie), to wówczas operator zażąda od osób zameldowanych w tym lokalu lub od spadkobierców zmarłego stosownego wynagrodzenia. W razie uchylania się od opłaty do akcji wkracza firma windykacyjna. A podstawą tej windykacji będzie przepis art. 922 kodeksu cywilnego, w myśl którego prawa i obowiązki majatkowe zmarłego przechodzą z chwilą śmierci na jedną lub kilka osób. Oczywiście pod warunkiem, że spadek nie został odrzucony.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »