tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Teraz my!

Nie sposób wyobrazić sobie współczesne życie bez środków masowego przekazu, zwanych z angielska mass mediami, czy też po prostu mediami. Środki masowego przekazu to w dzisiejszym świecie nic szczególnego. Po prostu istnieją i już. Od momentu swojego powstania do dnia dzisiejszego zdążyły zespolić się z życiem człowieka na stałe. Są one częścią kultury masowej. Współczesny człowiek nie wyobraża sobie bez nich swojego życia. Radio, prasa, telewizja oraz internet to nieodłączna część każdego dnia większości z nas. Jeśli dodatkowo do środków masowego przekazu zaliczyć plakaty, także wielkoformatowe na billboardach, filmy na kasetach wideo i płytach DVD oraz wydawane w wielkich nakładach książki w klasycznej i elektronicznej formie, to za ich pośrednictwem można przekazywać informacje do niezwykle licznych oraz bardzo zróżnicowanych odbiorców. Nieprzypadkowo przylgnął do mass mediów przydomek „czwartej władzy”, skoro odgrywają tak znaczącą rolę w kształtowaniu poglądów i nastrojów społecznych.
Skoro ich rola jest tak ważna, to powinny mieć także swoje święto. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu został ustanowiony przez w 1967 roku przez papieża Pawła VI. Data nie została ustalona przypadkowo – 24 stycznia to w kościele katolickim dzień wspomnienia liturgicznego św. Franciszka Salezego (1567–1622), patrona dziennikarzy.
Sami zainteresowani od dłuższego czasu zastanawiają się, dlaczego właśnie św. Franciszka Salezego papież Pius XI w 1923 roku obwołał opiekunem i orędownikiem twórców środków społecznego przekazu.
Św. Franciszek Salezy w swojej misji apostolskiej posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał, jak również rozlepiał je na murach i parkanach, by były dla wszystkich dostępne. Jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci katolickiej kontrreformacji we Francji. W swych rozlicznych pismach rozprawiał się przede wszystkim z nauką Kalwina o predestynacji, zgodnie z którą Bóg przeznacza jednych ludzi do świętości, a innych skazuje na potępienie. Jego pisma wyróżniają się tak pięknym językiem i stylem, że do dnia dzisiejszego zalicza się je do klasyki literatury francuskiej. Do najbardziej znanych należą: „Kontrowersje”, „Teotym, czyli traktat o miłości Bożej” (1608) oraz „Filotea albo droga do życia pobożnego” (1616).
Podczas Soboru Watykańskiego II w 1963 roku zaproponowano ustanowienie Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Pierwsze obchody święta odbyły się 7 maja 1967 roku. Tydzień wcześniej papież Paweł VI odczytał orędzie, którego tematem był Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Od tamtego momentu, zawsze przed celebracją święta, w pierwszej kolejności ogłaszane było hasło, a kilka dni później papież odczytywał orędzie. Kiedy święto obchodzone było po raz 20., przyjęło się, że hasło odczytywane będzie 29 września, kiedy to celebrujemy święto archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała, albowiem św. Gabriel Archanioł jest patronem radiowców. Orędzie święta zaczęto wygłaszać 24 stycznia w dzień św. Franciszka Salezego. Hasło przewodnie święta zostaje podane wcześniej, aby diecezje, w których obchodzone jest święto, miały czas na przygotowanie się do celebracji.
Większość krajów uroczystość związaną ze świętem organizuje w niedzielę przed świętem Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własny termin obchodów. W Polsce jest ono obchodzone w trzecią niedzielę września. Sprawami mediów w Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się Rada ds. Środków Społecznego Przekazu. Jej przewodniczącym jest metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. W skład Rady wchodzą także biskupi: Wacław Depo, Adam Lepa, Artur Miziński i Józef Szamocki, a także świeccy i duchowni związani z mediami.
Temat najbliższego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu – „Środki społecznego przekazu na rozdrożu między gwiazdorstwem a służbą. Szukać prawdy, by się nią dzielić”.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »