Działki w ogrodzie pracowniczym nie można odziedziczyćMam ładnie zagospodarowaną działkę w ogrodzie działkowym. W urządzenie tej działki włożyłem wiele pieniędzy i serca. Niestety zdrowie już nie pozwala na dalsze jej użytkowanie i pracę przy jej utrzymaniu, gdyż mam kłopoty w poruszaniu się. Chciałbym tą działkę zapisać na własność w spadku wnuczkowi, aby nie poszła w obce ręce. Jak to przeprowadzić?
Niestety musimy Pana zmartwić ? jako użytkownik działki w pracowniczym ogródku działkowym, nie ma Pan raczej żadnych szans na przekazanie tej działki w trybie dziedziczenia swoim spadkobiercom.
Formalnie rzecz biorąc, to Polski Związek Działkowców jest użytkownikiem wieczystym gruntów będących w posiadaniu PZD, a działkowcy jedynie z nich korzystają. Zatem tych działek nikt nie może odziedziczyć i dziedziczenie nie wchodzi tu w grę. Można co najwyżej przepisać taką działkę na swoje dziecko lub wnuczka. Trzeba w tym celu złożyć w zarządzie ogrodu podanie i uzyskać zgodę zarządu PZD. Praktycznie odmowy przepisania działki są rzadkością. Całą procedurę z tym zwiążaną regulują statuty tych ogrodów.
Statuty określają także sytuacje kiedy działkę można stracić. Jest to możliwe kiedy ktoś o swoją działkę kompletnie nie dba, albo łamie przepisy prawa budowlanego.
Tereny ogródków działkowych stanowią łakomy kąsek dla niektórych gmin dla ich planów inwestycyjnych. Co rusz to słychać o przypadkach likwidacji takich terenów, tym częściej im tereny te związane są z terenami pod zabudowę kubaturową. Ale likwidacji ogrodów działkowych bez zgody PZD nie wolno gminom robić. A jeżeli by gminie bardzo zależało na przejęciu tych terenów pod swoje inwestyce, to musiałaby nie tylko zapewnić teren zastępczy, ale także sfinansować urządzenie nowego ogrodu. Wtedy działkowcy otrzymali by stosowne odszkodowania za naniesienia i nasadzenia (altany, krzewy, drzewa itp.), a nawet za utracone plony.
Warto także przypomnieć, że związki działkowców są także zwolnione ustawowo z opłat za użytkowanie, dzięki czemu działkowcy nie odczuwają tak boleśnie skutków horfendalnych podwyżek opłat za użytkowanie, na skutek wzrostu wartości rynkowej ziemi. |