tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Dzień mańkuta

Od 1992 roku ludzie leworęczni mają swoje święto, które przypada 13 sierpnia. Międzynarodowy Dzień Leworęcznych organizuje światowa organizacja - Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Co roku w londyńskiej dzielnicy Soho mańkuci mają swój zlot. Dziewiąty będzie już w czwartek.
Ludzie leworęczni stanowią ponad 10 procent całej populacji na Ziemi (w Polsce ok. 8 procent). Najmniej mańkutów jest w Chinach i Japonii (tylko 3%), a najwięcej wśród Żydów i Eskimosów (20%). Prawdopodobieństwo wystąpienia leworęczności jest wyższe u mężczyzn (12,6%) niż u kobiet (9,9%).
Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice zmuszali dzieci do posługiwania się prawą ręką. Czasy się zmieniły i okazuje się, że co dziesiąty nastolatek pisze i wykonuje inne czynności ręką lewą. W starszym pokoleniu zdarza się to tylko co trzydziestej osobie.
Do niedawna posługiwanie się lewą zamiast prawą ręką traktowano jako defekt, ułomność. Dzisiaj zmieniły się poglądy na ten temat. Wiemy już, że jest to indywidualna cecha człowieka. Prawie co ósmy człowiek jest na świecie leworęczny.
Mańkut to człowiek, u którego dominuje prawa półkula mózgu. Leworęczność to najbardziej widoczny jej objaw. W rzeczywistości prawo- lub leworęczność jest zaledwie jednym z objawów dominacji u człowieka jednej połowy ciała nad drugą, bowiem o stronności (lateralizacji) człowieka decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, nie tylko rąk, ale także uszu, nóg i oczu. I choć leworęczni nie myślą o sobie w kategoriach inności, świat wokół nich próbuje wmówić im odbieganie od normy. Leworęczni są więc największą mniejszością na świecie.
Zdaniem naukowców, mańkuci mają duże uzdolnienia matematyczne, muzyczne i plastyczne. Sławni leworęczni muzycy to m.in. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, Robert Plant i Sting.
Mańkutami byli tak wielcy malarze jak: Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Rafael Santi, Anton van Dyck, Henri de Toulouse-Lautrec i Pablo Picasso. Wybitni leworęczni uczeni to np. Albert Einstein, Iwan P. Pawłow, Friedrich Nietzsche. Nie brakowało też w historii leworęcznych wodzów i polityków, takich jak: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Gerald Ford (wprowadził wiele usprawnień dla leworęcznych w Białym Domu), Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton.
Leworęczni mają swoje witryny internetowe. W serwisie http://www.leworeczni.pl można znaleźć informacje i ofertę produktów zaprojektowanych specjalnie dla nich, natomiast pod adresem http://www.leworecznosc.pl prezentowane są opinie ekspertów, porady dla rodziców oraz ciekawostki dotyczące leworęczności.


(poż)   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »