tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Zdrowo i bezpiecznie podczas zabaw

O bezpieczeństwo dzieciaków dba powiatowy inspektor sanitarny, który w miarę możliwości i środków finansowych przeprowadza badania i kontroluje stan piaskownic na terenie naszego powiatu. Dodatkowo zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi "właściciele, posiadacze lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno?sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności do usuwania odchodów zwierząt z nieruchomości".
W naszym mieście chyba ze wszystkich placów zabaw zniknęły stare, zrujnowane upływem czasu (i nie tylko) sprzęty, które kiedyś stanowiły poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieciaków. Dziś maluchy mogą korzystać z kolorowych i przede wszystkim bezpiecznych zjeżdżalni, karuzeli, huśtawek, miniścianek wspinaczkowych. Na niektórych placach są także tablice na których dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania plastyczne. Mogłoby się więc wydawać, że pod opieką swoich rodziców, babć lub cioć, dziś place zabaw to raj dla najmłodszych mieszkańców miasta i że już nic im nie zagraża. Niestety tak nie jest. Jednym z nieodzownych elementów placów zabaw są także piaskownice, które zwłaszcza dla tych najmłodszych użytkowników są najciekawszą atrakcją. I to właśnie one mogą kryć w sobie największe zagrożenia dla zdrowia nie tylko dzieci, ale także ich mam. Większość placów jest ogrodzona i bardzo dobrze, bo już samo ogrodzenie zwiększa bezpieczeństwo dzieciaków korzystających z różnych form zabaw. To dzięki ogrodzeniom na place zabaw, teoretycznie nie powinny dostawać się zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie. W praktyce jednak różnie to wygląda.
Żeby wyeliminować zagrożenie epidemiologiczne, piasek w piaskownicach powinien być wymieniany przed sezonem oraz przynajmniej dwa razy w trakcie jego trwania. Z reguły zarządcy dbają o te wskazania i wymieniają piach. Piaskownice powinny być też odpowiednio zabezpieczone, żeby zwierzęta nie miały do niej dostępu. Tak naprawdę tylko niewiele z nich posiada zgodne ze standardami unijnymi zabezpieczenie w formie zakrycia piaskownic. Choć na niektórych placach widać, że na piaskownice zakładane są tzw. plandeki i doskonale się to sprawdza. Kto przychodzi pierwszy na plac zabaw zdejmuje je, a ostatni zakrywa. Okazuje się, że mimo ogrodzonych placów, czy też zakrywania piaskownic plandekami w piaskownicach można znaleźć odchody zwierzęce. A to dlatego, że wciąż nie brakuje osób, dla których plac zabaw to miejsce służące do wyprowadzania na spacer swoich pupili. Nie brakuje też przypadków, kiedy właściciele po prostu wymieniają w piaskownicach kuwety zwierząt. Takie bezmyślne zachowanie nie wymaga chyba żadnego komentarza.
Takie zachowanie człowieka, poprzez lekkomyślność, niewiedzę a czasami wręcz głupotę, może powodować obecność pasożytów wywołujących m.in. dwie groźne choroby. Pierwsza to toksoplazmoza, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami kota i toksokarozę, którą wywołuje glista psia, znajdująca się w psich odchodach. Tę drugą chorobę leczy się wyłącznie w szpitalu, przy czym choroba ta niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Okazuje się, że zabawa w zanieczyszczonej piaskownicy może być niebezpieczna nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Na co szczególną uwagę zwraca powiatowy inspektor sanitarny, Marianna Rożej, która podkreśla, że? jest bardzo dużo ciężarnych, które mają toksoplazmozę. Apeluje, by kobiety planujące ciążę przypominały swoim lekarzom o konieczności przeprowadzenia takich badań. Dodaje, że lekarze mają obowiązek, by je zlecić. Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaka toxoplazma gondi. Początkowo w postaci wewnątrzkomórkowej rozwija się w organizmach wielu ssaków i ptaków. Docelowo jednak żywicielem ostatecznym jest jelito cienkie ssaków kotowatych, gdzie osiagana jest forma dojrzała. Kobieta w ciąży może zarazić się toksoplazmozą wyłącznie od zarażonego kota, ale także poprzez zanieczyszczone pokarmy, jarzyny czy owoce. Do zarażenia może dojść także po spożyciu świeżego mięsa jak również od marynowanego, grillowanego czy wędzonego. Bardzo często choroba przebiega bezobjawowo. Zarażenie się kobiety w okresie przed zajściem w ciążę nie stanowi zagrożenia dla płodu. Natomiast zarażenie się toksoplazmozą w okresie ciąży powoduje przeniknięcie do łożyska co powoduje zapalenie łożyska i przejście pasożytów do płodu. Choroba jest groźna dla płodu, może wywołać wady wrodzone.
Nie mając złudzeń, że osiedlowe piaskownice są sterylnie czyste, powinniśmy przestrzegać podczas zabawy kilku zasad. Po pierwsze, dobrze jest wybierać ogrodzone place zabaw, do których, przynajmniej teoretycznie zwierzęta nie mają dostępu. Mając do wyboru piaskownicę nasłonecznioną i w cieniu, wybierzmy tę, która znajduje się pod wpływem wysokiej temperatury, może tam być mniej bakterii. Bardzo ważna jest świadomość rodziców, którzy sami muszą chronić siebie i swoje pociechy. Podczas zabawy w piachu trzeba pilnować, by dziecko nic nie jadło i nie piło. Nie należy dawać maluchowi nic do jedzenia podczas zabawy, bo istnieje duże ryzyko, że kiedy np. ciastko wypadnie mu z ręki, dziecko i tak je zje z piaskiem. Trudno sobie jednak wyobrazić, żeby dziecko podczas takich upałów nie piło, dlatego jeśli pije to powinno pić ze specjalnych kubeczków, bądź butelek. Dobrze by było, żeby zaraz po zabawie wytrzeć maluchowi rączki nawilżoną chusteczką bądź umyć je po prostu wodą z butelki. Warto uczyć dzieci od małego, żeby po każdym powrocie ze spaceru, czy placu zabaw myło rączki. Ważne, by po powrocie do domu obowiązkowo umyć dzieciom nie tylko ręce, ale także o czym chyba niewiele osób wie, trzeba umyć dokładnie wszystkie zabawki.
Jeżeli rodzice widzą, że piach jest brudny, bo czasami gołym okiem widać, że znajduje się w nim szkło, kapsle od butelek, puszki i wypalone papierosy to mogą wręcz domagać od zarządcy, by piasek został wymieniony. To samo dotyczy utrzymania porządku, a więc opustoszenia koszy, zbierania papierów, a czasami także butelek. Wszyscy powinniśmy zadbać o stworzenie warunków i podejmowanie działań mających na celu poprawę stanu sanitarnego nie tylko piaskownic, ale także innych terenów służących do użytku publicznego. Dbałość o czystość pozwoli wyeliminować zagrożenia.

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »