tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Na falach eteru

W mitologii greckiej muzy były boginiami sztuki i nauki. Początkowo była jedna – muza aojdów (wędrownych poetów–pieśniarzy, którzy opiewali czyny bohaterów przy dźwiękach kitary) i pamięci, później trzy: Aoede (śpiew i poezja), Melete (nauka, praca) i Mneme (pamięć, wspomnienia). U Homera i Hezjoda jest ich już dziewięć. Były opiekunkami poezji, literatury, muzyki i tańca; potem także astronomii, filozofii i innych nauk. Wszystkie muzy miały zdolność wieszczenia i występowały w orszaku Apollina, ich przewodnika. Dopiero w późnych czasach rzymskich przydzielono im poszczególne dziedziny sztuk i nauk oraz wyposażono w odpowiednie atrybuty. Miano dziesiątej muzy przypisano filmowi i kinematografii, natomiast jedenastą muzą określono telewizję.
Nie doczekała się swojej opiekunki twórczość radiowa, chociaż to właśnie radio i coraz nowsze techniki przesyłania dźwięków zapoczątkowały w ubiegłym stuleciu gwałtowny rozwój środków masowego przekazu, który w końcu awansował mass media na pozycję czwartej władzy. Może właśnie dlatego radio ma własny dzień w kalendarzu nietypowych świąt. Radio obok telewizji i Internetu jest najważniejszym elementem tej władzy. Tworzy nasze opinie, szybko przekazuje informację. Dzień Radia jest upamiętnieniem tego, jak dużą wartość w naszym życiu ma właśnie radio. Dzięki intensywnemu rozwojowi technicznemu mogło pozyskać kolejnych odbiorców, którzy do tej pory nie mogli nic dla siebie znaleźć na antenie. Coraz mniejsze rozmiary odbiorników radiowych, a nawet umieszczanie ich w telefonach komórkowych, czy odtwarzaczach MP3, umożliwia słuchanie radia zawsze i wszędzie. A Internet przyczynił się do lawinowego, idącego w dziesiątki tysięcy, pojawienia się nowych stacji radiowych o nieograniczonym wręcz zasięgu. Wiele stacji radiowych można bez problemu słuchać za pomocą komputera podłączonego do sieci nawet za oceanem.
Przez cały ubiegły rok Polskie Radio obchodziło swoje 85–lecie. 1 lutego 1925 roku w eterze po raz pierwszy rozbrzmiały słowa: Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów. Komunikat ten uznaje się za początek radiofonii w Polsce.
Pierwsza oficjalna stacja nadawcza PR w Warszawie została uruchomiona 18 kwietnia 1926 roku o godzinie 17. Otwarcia dokonał ówczesny premier i minister spraw zagranicznych dr Aleksander Skrzyński. Na otwarciu przemawiał także prezes zarządu PR, inż. Tadeusz Sułowski oraz dyrektor PR, dr Zygmunt Chamiec. Program zapowiadała Janina Sztompkówna.
Polskie Radio uczciło swój jubileusz wspólnie ze słuchaczami – przedstawiając okolicznościowe audycje na antenach oraz projekty przybliżające historię polskiej radiofonii. Przez cały rok wszystkie anteny Polskiego Radia prezentowały bogate w archiwalia specjalne programy i cykle tematyczne.
W przekonaniu, że spełniły one swoje zadanie przypominając słuchaczom historię radiofonii w naszym kraju, proponujemy z okazji tegorocznego Dnia Radia opis wydarzeń z dziejów radia przedstawione z przymrużeniem oka w Nonsensopedii, czyli Polskiej Encyklopedii Humoru – satyrycznym przedsięwzięciu mającym na celu parodiowanie oficjalnych encyklopedii. Nonsensopedia jest zbiorem satyrycznych, humorystycznych i absurdalnych haseł, wymyślanych przez ich autorów. Ich zdaniem, większa część jej treści to prawda, a najbardziej nonsensowne jest to, co jest w zasadzie prawdziwe. Prawdziwe zaś często bywa tak nonsensowne, że zawarcie tego w hasłach encyklopedii humoru byłoby uznane za szczyt szczytów. Sprawdźmy więc…
Polskie Radio wg Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Radio – urządzenie mówiąco–grające z początku ubiegłej epoki. W czasach historycznych radio miało skalę, zastąpioną obecnie przez kolorowe cyferki na wyświetlaczu. Teraz radia można słuchać również z innych urządzeń, jak np. telefon komórkowy, komputer, latarka, budzik, kalkulator, zegarek na rękę i proteza zębowa. Tradycyjne radioodbiorniki są w zaniku.
Pierwsza polska stacja radiowa nazywała się Raszyn – nazwę wkrótce zmieniono na Warszawa I ze względu na podobieństwo do angielskiego słowa Russian. W czasach socjalistycznych bliższe prawdy było określenie pierwsze.
Złote lata radia – Po II wojnie światowej w Polsce powstały rozgłośnie radiowe, niektóre z nich nadające programy polityczne typu hardcore, np. Fala 49, okraszone wrzutami muzycznymi z wiejskich festynów. W roku 1956 podczas wydarzeń poznańskiego czerwca rozjuszony lud zrzucał nadajniki transmitujące na tej samej fali program jedynie słusznego wtedy radia Moskwa. W latach 60. rodzima radiofonia rozpoczęła nadawanie programu na falach ultrakrótkich w paśmie niedostępnym dla polskich radioodbiorników: 88–100 MHz. Stąd dalej najpopularniejszymi rozgłośniami w Polsce były Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i Radio Luksemburg.
W latach 70. okazało się, że polskiego radia nikt nie słucha. W sprawie zorientował się nawet maszt nadawczy w Gąbinie, najwyższa konstrukcja techniczna na świecie, i z nudów zawalił się z hukiem w latach 90. Masztu w dawnym rozmiarze zbudować nie zdołano, toteż postawiono na szybki lifting – tak powstała audycja „Ljeto s radioprijomnikom” i program III PR, zwany pieszczotliwie trujką.
Narodziny nowych technologii – Heavy metal powstał wskutek fascynacji muzyków dźwiękami zagłuszarek, uprzyjemniających odbiór programów z Zachodu. Inne popularne programy radiowe, głównie na falach krótkich, polegały na podawaniu cyfr w pięciocyfrowych grupach w różnych dziwnych językach, np.: jedna, sedum, vosum, nulla. Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez Nonsensopedię były to programy dla przedszkoli szpiegowskich. Tak oto narodził się digital broadcasting (radiofonia cyfrowa).
Teoria o skracaniu fal radiowych. W początkowych latach radia nadawano na falach długich. W latach 60. słuchano radia na falach średnich, zwłaszcza zagranicznych rozgłośni rozrywkowych. W latach 70. i 80. podstawowym zakresem były fale krótkie, na których można było usłyszeć coś poza „Strofami dla Ciebie” i Jerzym Urbanem. W następnym dziesięcioleciu słuchano radia na UKF. Obecnie proces przyswajania programu radiowego odbywa się z pominięciem fal radiowych.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »