tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Czarne chmury nad spółdzielniami mieszkaniowymi

Parlamentarzyści szykują nam prawdziwą rewolucję w spółdzielniach mieszkaniowych. W sejmowej podkomisji nadzwyczajnej posłowie pracują nad projektem nowej ustawy dotyczącej spółdzielni mieszkaniowych. Propozycje idą w kierunku, aby w bloku lub kilku budynkach zlokalizowanych na jednej działce, w których został wykupiony choćby jeden lokal spółdzielczy, powstawała z urzędu wspólnota mieszkaniowa. Spółdzielnia w takiej sytuacji miałaby takie same prawa i obowiązki jak inni własciciele lokali mający odrębną własność lokalu z udziałem w gruncie.
Majątek spółdzielczy miałby trafić do mieszkańców tworzących wspólnotę, dotychczasowi człokowie zarządów spółdzielni po 12 miesiącach straciliby swoje stanowiska, a mieniem mieliby gospodarować zarządcy wyłonieni z rynku.
Kluczową ideą szykowanych zmian, według ich pomysłodawców ? grupy posłów PO, ma być poprawa gospodarowania majątkiem społecznym i wzmocnienie pozycji właścicieli mieszkań już wykupionych z zasobów spółdzielni. Dziś osoba, która wykupiła od spółdzielni lokal, nie ma większego wpływu jak jest zarządzana jej własność, tym bardziej, jeśli nie jest członkiem spółdzielni, przynależność do której nie jest obowiązkowa. Nadal bowiem zarządem zajmuje się spółdzielnia.
Istnieją, co prawda, prawne możliwości zmiany tego stanu rzeczy, jednakże jest to bardzo trudne ze względu na obowiązujące procedury dokonania takich zmian. Nowe przepisy mają sprawić, że właściciele zaczną nareszcie wybierać, kto będzie gospodarował ich majątkiem, a spółdzielnie, które dalej zechcą być zarządcą, będą musiały przedstawić atrakcyjną ofertę zarządzania, która przebije inne oferty z rynku.
Jeżeli projekt zmian w takiej postaci byłby uchwalony przez Sejm, to doprowadzi wprost do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych.
Projektodawcy nowych przepisów zastrzegają się, że nie mają zamiaru dążyć do likwidacji spółdzielni, chcą jedynie, aby własciciele mieszkań w spółdzielniach mieli prawo wyboru i żeby wiedzieli za co płacą. Sam projekt budzi ogromne kontrowersje, bo zawarte w nim rozwiązania mogą być gwoździem do trumny spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce. Nawet posłowie PiS, od lat walczący z patologiami występującymi w spółdzielczości mieszkaniowej uważają, że niektóre pomysły z nowych przepisów spółdzielczych mogą być sprzeczne z konstytucją i czekają na opinię ekspertów z Biura Analiz Sejmowych. Posłowie lewicy rekomendują odrzucenie projektu w takiej postaci już na etapie czytania w komisji sejmowej.
Mnie się jednak wydaje, że to tylko kiełbasa wyborcza, a sam projekt ustawy, tworzony pośpiesznie w warunkach przedwyborczej gorączki, trafi ostatecznie do kosza. To, że reforma spółdzielczości mieszkaniowej u nas jest konieczna nie ulega watpliwości. Byłoby jednak lepiej, gdyby odbyło się to w sejmie przyszłej kadencji i bez nadmiernego pośpiechu. Nieraz już Trybunał Konstytucyjny uchylał kolejne buble prawne, orzekając o ich niezgodności z ustawą zasadniczą. Czy tak będzie również tym razem?


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »