Zajrzyj do InternetuOd kilkunastu miesięcy, a konkretnie od 16 czerwca 2010 r. nie musimy udawać się do sądów wieczystoksięgowych i odstawać w długich kolejkach, aby móc poznać podstawowe dane interesującej nas nieruchomości. A w szczególności, aby posiąść informacje, kto jest aktualnym właścicielem działki gruntu, domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, jakie jest ich położenie, powierzchnia lub obciążenia komornicze czy hipoteczne.
Podstawowe dane dotyczące tych nieruchomości poznamy w kilka sekund. Wystarczy mieć dostęp do internetu oraz znać numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, aby szybko te informacje zweryfikować. Resort sprawiedliwości stworzył Centralną Bazę Danych, z której możemy czerpać pełną wiedzę na temat nieruchomości objętych tym rejestrem. Wystarczy wejść na stronę http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw/html i możliwe będzie przeglądanie całej księgi, jej treści zupełnej bądź aktualnej, zawierającej ostatni stan wpisów.
Do tej pory możliwe było przeglądanie treści ksiąg wieczystych tylko w obecności pracownika sądu i ksiąg nie wolno było z sądu wynosić. Realizuje się więc w ten sposób fundamentalna zasada przepisów o księgach wieczystych i hipotece, czyli publicznego, bezpłatnego i powszechnego dostępu do ksiąg wieczystych. Jak wiadomo nieznajomość wpisów do ksiąg wieczystych lub wniosków o których uczyniono w nich wzmiankę, nie może być powodem tłumaczenia się, że ktoś nie znał jej treści.
Oczywiście warunkiem sprawności funkcjonowania nowego systemu jest uprzednia informatyzacja wydziałów ksiąg wieczystych. Migracja treści ksiąg wieczystych z wersji papierowej na elektroniczną jest procesem skomplikowanym, biorąc pod uwagę ogromną ilość informacji, które trzeba przetworzyć. Z tego też względu nie wszystkie księgi wieczyste z naszego, opoczyńskiego wydziału ksiag wieczystych są już na nośniku elektronicznym. Może to jeszcze potrwać kilka dobrych miesięcy, w całym kraju zakłada się, że potrwa to około 2 lat. O szczegóły prosimy pytać w sekretariatach wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych, według miejsca położenia nieruchomości.
Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych w sposób istotny zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, bowiem nawet w dniu podpisywania umowy zakupu możliwe będzie sprawdzenie przez osoby zainteresowane treści ksiąg wieczystych. |