tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Nie ma przymusu należeć do spółdzielni mieszkaniowej


Kupuję właśnie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej i zastanawiam się, czy zapisać się do spółdzielni mieszkaniowej, czy dać sobie spokój? Jakie są korzyści, że będę członkiem spółdzielni i czy jest taki przymus po nabyciu tego lokalu?
W przeszłości, a konkretnie do 15 kwietnia 2004 roku, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wiązało się ze sprawą obowiązkowego członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Skuteczność zbycia tego prawa wiązała się z przyjęciem nabywcy w poczet członków spółdzielni. Jednak z ww. datą Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że taka regulacja jest niezgodna z konstytucją. Dzisiaj, ten kto ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie musi być członkiem spółdzielni. Nie ma konieczności wpłaty ?wpisowego? (nieraz kilkaset złotych) przy kupnie lokalu spółdzielczego o podobnym statusie. Chyba, że ktoś z własnej woli chce zostać członkiem spółdzielni.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że mając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i będąc członkiem spółdzielni, ma się możliwość kontroli organów spółdzielni takich jak zarząd czy rada nadzorcza nad sposobem, w jakim te organy zarządzają naszym mieszkaniem i nieruchomością wspólną (infrastruktura, otoczenie, drogi dojazdowe itp.). Można także głosować na walnych zgromadzeniach członków spółdzielni i przy wyborze władz.
W aspekcie ekonomicznym można korzystać z przychodów spółdzielni np. za wynajem lokali użytkowych czy zbycie nieruchomości, które przecież wiele spóldzielni posiada. Pieniądze te w dobrze zarządzanych spółdzielniach są przeznaczone na dopłaty do kosztów utrzymania mieszkań i obniżają czynsz, ale tylko członków spółdzielni. W związku z tym może nastąpić zróżnicowanie opłat czynszowych. Stąd często mieszkający w tym samym bloku lokatorzy mają różną wysokość opłat czynszowych przy takiej samej powierzchni mieszkania, choć nie wszyscy mogą zrozumieć, jak to się dzieje.
Do wspomnianej wyżęj daty orzeczenia TK władze spółdzielni miały bat na niepokornych spółdzielców, bo pozbawienie członkostwa w spółdzielni wiązało się z utratą mieszkania. Teraz to się skończyło i obecnie utrata członkostwa lub niewpisanie się na listę członków spółdzielni nie wiąże się już z utratą mieszkania.
Warto także wspomnieć, że pełną swobodę decyzyjną w tym zakresie mają również właściciele mieszkań w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie, którzy posiadają tzw. odrębną własność do lokalu (mają prawo własności do ułamkowej części gruntu pod budynkiem).


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »