tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Jeszcze o zamianie lokali mieszkalnych

W poprzednim numerze TOP-u pisaliśmy o kłopotach i problemach niektórych osób z zapłatą czynszu za mieszkanie, a w szczególności o rosnących długach z tego tytułu wobec wspólnot, spółdzielni mieszkaniowej oraz gmin.
Sugerowaliśmy, że jednym z możliwie rozsądnych sposobów wyjścia z matni czynszowej mogłaby być zamiana mieszkania na mniejsze, odpowiednio do liczby osób użytkujących lokal, a w efekcie zmniejszenie kosztów utrzymania mieszkania bądź pozyskanie w wyniku zamiany środków na spłacenie długów czynszowych.
Publikacja jak się wydaje wzbudziła u naszych Czytelników spore zainteresowanie, gdyż kilka osób dzwoniło do nas z prośbą o bliższe wyjaśnienie jak postąpić i od czego zacząć taką operację oraz jakie są koszty związane z zamianą.
M.in. pani Marta pytała o szczegóły związane z ewentualną zamianą mieszkania komunalnego, które posiada, na większe w spółdzielni mieszkaniowej.
Otóż zgodnie z prawem, aby zamienić określone rzeczy np. mieszkania, trzeba koniecznie być ich właścicielem. W przeciwnym razie możemy mówić raczej o wymianie lokalu.
Według podanego stanu faktycznego pani Marta jest tylko najemcą lokalu od gminy na podstawie zawartej umowy najmu. Dlatego dla dokonania zamierzonej operacji zamiany, konieczne będzie uzyskanie zgody gminy która jest właścicielem mieszkania.
Z drugiej zaś strony kontrahent pani Marty też nie jest właścicielem lokalu, mając lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu, gdyż właścicielem w tym przypadku jest spółdzielnia mieszkaniowa, przydzielająca swojemu członkowi, zgodnie ze swoim statutem, prawo do zajmowania lokalu spółdzielczego. Jeżeli któryś z tych właścicieli nie wyrazi zgody, do wymiany nie dojdzie.
Gdy taką zgodę uda się uzyskać, wówczas pani Marta rozwiąże umowę najmu z gminą, a jej kontrahent zrzeknie się prawa do swojego lokalu w spółdzielni. Następnie pani Marta wstępuje do spółdzielni w charakterze członka, a ta decyzją zarządu spółdzielni przydziela jej spółdzielcze prawo do lokalu. Jej kontrahent podpisuje zaś stosowną umowę z gminą reprezentowaną przez właściwy organ gminy. W opisanym schemacie status prawny lokali pozostaje niezmieniony, zmieniają się tylko użytkownicy tych lokali.
Aktualne koszty przyjęcia w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej określa jej statut, zatem proszę pytać o to w spółdzielni. Natomiast umowa najmu z gminą nie powinna poza opłatą skarbową i kaucją, generować większych kosztów po stronie najemcy.
Czesła J. Dudziński

Wszystkie osoby zainteresowane zamianą swoich lokali mieszkalnych, także własnościowych, zapraszamy do redakcji TOP-u w ostatni czwartek, 27 września, w godzinach od 13 do 15 nasz redakcyjny ekspert będzie udzielał bezpłatnych porad związanych z zamianą tych nieruchomości. Prosimy zabrać ze sobą umowy najmu, decyzje przydziałowe bądź akty notarialne nabycia lokali w przypadku odrębnej ich własności. W tym czasie czynny będzie także numer telefonu 44 754 21 21, pod którym będzie można uzyskać stosowną informację.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »