Meldunek nie daje prawa do zajmowania lokalu– Czy możemy sprzedać dom z zameldowanym, ale nie mieszkajacym tam lokatorem? Dziadek przed śmiercią zameldował w nim prawnuczkę, która mieszka z rodzicami w innym mieście. Czy można ją wymeldować, a jeżeli nie, to czy można taki dom sprzedać? – pytają spadkobiercy tej nieruchomości z gminy Poświętne.
Jeżeli było przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, a następnie rozliczenie się z podatku od spadków w Urzędzie Skarbowym, to oczywiscie możliwa jest sprzedaż zarówno całego domu jak i udziałów razem z zameldowaną osobą. Pod warunkiem, że kupujący wyrażą na to zgodę.
Gdy jest to osoba niepełnoletnia, to wymeldowanie jej muszą dokonać oboje rodzice lub opiekunowie prawni.
Meldunek jest jedynie czynnością administracyjną, co oznacza, że dana osoba przez samo zameldowanie nie nabywa żadnych praw do lokalu – nie jest ono żadnym tytułem prawnym do zajmowania lokalu. Aby mieć prawo do zajmowania lokalu, trzeba dysponować tytułem prawnym do niego, czyli prawem własności, spółdzielczym prawem do lokalu lub domu albo chociażby umową najmu.
W grę tutaj może wchodzić umowa użyczenia lokalu dla prawnuczki. Umowę tę powinien spadkobiorca (spadkobiorcy) skutecznie wypowiedzieć, a jeżeli okaże się to nieskuteczne, wówczas pozostaje droga sądowa. Sąd wydając wyrok nakazujący eksmisję, określa uprawnienia lub jego brak, a także prawo do lokalu zastępczego.
Jeżeli osoba opuściła swoje miejsce zamieszkania (zameldowania) i nie przebywa w nim, możliwe jest wymeldowanie z urzędu w trybie administracyjnym. W tym celu należy w biurze ewidencji ludności w gminie złożyć stosowny wniosek. Jeżeli spełnione są wszystkie przesłanki do wymeldowania z urzędu, to taka decyzja zostanie przez organ gminy wydana. |