tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Gdy nie wie lewica co czyni prawica czyli

Kto jest właścicielem

Mam zamiar kupić mieszkanie w bloku. Sprzedający żąda ode mnie zadatku na poczet tej sprzedaży w wysokości 10% ceny mieszkania. Cena wydaje się być okazyjną, ale mam pewne obawy kto jest rzeczywiście właścicielem tego mieszkania i z kim mam negocjować cenę oraz przystapić do aktu notarialnego. Nie podoba mi się pośpiech z jakim sprzedający zmierza do tej transakcji.
Co należałoby w tej sprawie jeszcze poczynić, aby nie wpaść w pułapkę nie trafionego zakupu?

Pułapek na tej drodze jest wiele, bo dzisiaj uczciwość nie zawsze jest w cenie. Takie czasy.
Najlepiej byłoby udać się do specjalisty z tej branży lub prawnika, który pokierowałby naszymi sprawami i być może ustrzegł przed wieloma przykrymi niespodziankami zakupu. To dziwne, że jak kupujemy starego grata na giełdzie lub z ogłoszenia, to bierzemy szwagra, teścia lub znajomego, albo udajemy się do warsztatu samochodowego, aby za 200 ?300 zł dokonać oceny tego co kupujemy. Ale jak na zakup mieszkania lub domu wydajemy wielokroć majątek całego życia, to już nam nie wystarcza tej konsekwencji w działaniu i szkoda paruset złotych, a często jedynym doradcą staje się nasza intuicja. A ta jak wiadomo bywa często zawodna.
Abstrahując od innych stresogennych okoliczności zakupu nieruchomości pozostańmy przy jednym ? do kogo należy prawo własności, tego co zamierzamy kupić? Jest to istotny problem, który powinien być rozstrzygnięty już na etapie wstępnych negocjacji. Wrażliwość nasza powinna być nakierowana na kilka kwestii z tym związanych. Pierwsza to do kogo należy prawo własności mieszkania lub domu. Powinniśmy więc sprawdzić, czy sprzedający jest jedynym uprawnionym do władania sprzedawaną nieruchomością. Większość z nas pozostaje we wspólnocie majatkowej ze współmałżonkiem. Oznacza to, że nie wystarczy wola sprzedaży jednego ze współmałżonków, by do takiej transakcji mogło dojść, jeżeli mieszkanie lub dom należy do wspólności majątkowej małżeńskiej.
Jeżeli negocjujemy zakup tylko z jednym z małżonków, musi on mieć pełnomocnictwo ? i to w formie notarialnej ? drugiego, by transakcja doszła do skutku. Dotyczy to także umowy przedwstępnej. Bo jeśli o to nie zadbamy i np. wpłacimy sprzedającemu zadatek, a potem okaże się, że do transakcji nie dojdzie, bo drugi małżonek nie wyraża na to zgody, to możemy stracić nie tylko czas, ale i pieniądze.
Jeszcze bardziej skomplikowanie wygląda, gdy kupujemy nieruchomość, której współwłaścicielami są krewni, którzy nabyli prawa w drodze dziedziczenia. W tym przypadku osoba sprzedająca musi mieć notarialnie poświadczone pełnomocnictwa wszystkich współwłaścicieli. Także do zawarcia umowy przedwstępnej. Jak pokazuje życie, to właśnie w tego rodzaju przypadkach najczęściej dochodzi do nieporozumień między sprzedającymi. Wystarczy, że jednemu ze współwłaścicieli nie podoba się cena sprzedaży, aby transakcję skutecznie zablokować.
Zanim więc przystąpimy do negocjacji w sprawie kupna i zanim podpiszemy umowę przedwstępną, powinniśmy zażądać od sprzedającego wglądu do dokumentów, z których by wynikało komu aktualnie przysługuje prawo własności rzeczy, którą mamy kupić. Może to być odpis księgi wieczystej, akt własności ziemi, postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia itp.
Z przedstawionych dokumentów powinno wynikać czy sprzedający jest rzeczywiście wyłącznym właścicielem tej nieruchomości, czy tylko jednym ze współwłaścicieli. Gdy okaże się, że jest tylko jednym ze współwłaścicieli, dalszy tok rokowań trzeba uzależnić od przedstawienia pełnomocnictw pozostałych właścicieli uprawnionych do sprzedaży.
I podstawowa rada ? nie spieszyć się zanadto w razie gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości z transakcją, nawet gdy sprzedający pogania. Kupno domu lub mieszkania, to poważna, czasami życiowa decyzja. Nietrafiona może kłaść się cieniem na całe nasze dalsze życie osobiste i rodzinne, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Starajmy się więc istniejące na tej drodze przeszkody i pułapki minimalizować. Bo tak naprawdę w tego typu transakcjach nigdy nie można mieć stu procentowej pewności, że od strony technicznej, prawnej, ekonomicznej i użytkowej wszystko jest jak należy. To się dopiero okaże w użytkowaniu.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »