tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Zrobiło się już chłodno. Odczuwalne jest to szczególnie w porze nocnej i przedpołudniowej. I tak już chyba zostanie. Zatem dobrem najbardziej teraz pożądanym będzie ciepło.
Mieszkamy w bloku wspólnotowym, prosimy o wyjaśnienie kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, bo u nas w bloku zimno ? alarmują mieszkańcy osiedla z ul. Partyzantów. Czytelnicy pytają, czy są na ten temat jakieś przepisy.
Odpowiadamy. Nie ma takich przepisów, które by wprost określały, jakie warunki pogodowe skutkują koniecznością zapewnienia dostaw ciepła do mieszkań. Istnieje, co prawda, Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r., w którym sezon grzewczy zdefiniowano jako okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Natomiast § 28 cytowanego rozporządzenia nakłada na przedsiębiorstwo ciepłownicze lub dystrybutora ciepła, obowiązek uruchomienia bądź przerwania dostaw ciepła na zlecenie odbiorcy do wskazanych przez niego obiektów. Zatem to odbiorca podejmuje samodzielnie decyzje w tym zakresie. W imieniu wspólnoty mieszkaniowej o włączeniu ogrzewania decyduje zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub administrator budynku w porozumieniu z tym zarządem.
W wielu wspólnotach mieszkaniowych, w ich wewnętrznych regulaminach ustalono zasady włączania i wyłączania ogrzewania. I to jest jak najbardziej pożądana praktyka, bo wtedy każdy członek wspólnoty z góry wie, kiedy będzie włączone lub wyłączone ogrzewanie i nie ma w tym względzie żadnej dyskusji. Mniejszość musi podporządkować się większości. Taka jest idea funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.
W spółdzielniach mieszkaniowych decydują o tym zarządy spółdzielni, najczęściej również w oparciu o stosowne regulaminy i uchwały organów spółdzielczych. W pozostałych obiektach decydują właściciele obiektów lub w ich imieniu ustanowieni zarządcy.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »