Ustąp pierwszeństwa
Takie hasło przyświeca kampanii społecznej promującej bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących pojazdami. Jej głównym przesłaniem jest przestrzeganie zasady ustępowania pierwszeństwa przejazdu oraz prawidłowych zachowań na przejściach dla pieszych.
Statystyki wskazują, że wymuszenie pierwszeństwa jest jedną z głównych przyczyn wypadków odnotowywanych w województwie łódzkim, również tych śmiertelnych. Tylko w 2013 roku osoby kierujące różnego rodzaju pojazdami spowodowały 83% wszystkich wypadków drogowych. Do co trzeciego z nich doszło na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. W skali roku jest to aż tysiąc wypadków i ponad 4 tys. kolizji. W ostatnich latach w Łódzkiem na przejściach dla pieszych potrącanych jest ponad pół tysiąca osób rocznie. W zdecydowanej większości tych zdarzeń winę ponoszą kierowcy. Do zagrożenia spowodowanego wymuszeniem pierwszeństwa dochodzi nie tylko na skrzyżowaniach, czy w rejonie przejścia dla pieszych, ale także na drogach, wyjazdach z posesji, parkingów, placów przed sklepami, na drogach dla rowerów czy chodnikach. Dane statystyczne nie uwzględniają niezliczonej ilości przypadków, których z uwagi na brak rannych czy uszkodzeń uczestnicy w ogóle nie zgłaszają. Zmniejszeniu ilości zdarzeń spowodowanych wymuszeniem pierwszeństwa, a co za tym idzie ? poprawie bezpieczeństwa użytkowników dróg służyć ma kampania społeczna ?Ustąp pierwszeństwa? prowadzona w ramach realizowanego w Łódzkiem projektu ?Bezpieczne drogi województwa łódzkiego ? doposażenie służb ratowniczych i interwencyjnych? (dofinansowanego z EFRR). Patronem kampanii jest znany pilot rajdowy Maciej Wisławski.
Celem kampanii jest rozpowszechnianie wśród dorosłych i młodych uczestników ruchu 40 tys. specjalnie opracowanych podręczników, w których omówione zostały przykładowe skrzyżowania i rozwiązania organizacji ruchu występujące w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Tryb. i Skierniewicach i innych miejscowościach. Ich treści powstawały we współpracy z policjantami WRD KWP w Łodzi. Szczególną uwagę zwrócono w nich na zasady pierwszeństwa przejazdu (w relacji pojazd?pojazd i pojazd?pieszy). Połowę tych publikacji stanowią komiksy dla uczniów. Będą one rozpowszechniane podczas spotkań z kandydatami na kierowców, z uczniami podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego oraz w czasie bezpośrednich kontroli osób kierujących pojazdami. Część z nich trafi do szkół nauki jazdy. Przygotowane publikacje, a także spoty telewizyjne mają wpłynąć na wzrost świadomości uczestników ruchu i na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.
|