tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Zwis męski elegancki

Działo się to dawno, dawno temu, w mrocznych czasach PRL–u, kiedy to każda podwyżka cen dowolnego artykułu pierwszej potrzeby (z wyjątkiem lokomotyw, które taniały) mogła wywołać falę protestów robotniczych zagrażającej ciągłości władzy aktualnie rządzącej ekipy. Powszechną stała się praktyka tzw. nowości rynkowych, czyli tego samego pod nową nazwą i oczywiście z wyższą ceną. Dzięki radosnej twórczości specjalistów od nowomowy na półkach sklepowych pojawiły się m.in. podgardle dziecięce (nowa nazwa śliniaka), trójkąt męski (slipki) oraz zwis męski elegancki lub ozdobny, czyli dotychczasowy krawat. Te nazwy nie przyjęły się w języku potocznym, ale „zwis męski” ciągle funkcjonuje w dowcipach z epoki jako żartobliwe przypomnienie słusznie minionych czasów.
Z samej ozdoby męskiego ubioru nikt nie śmie żartować, od wieków jest on bowiem nieodłącznym elementem stroju eleganckiego mężczyzny. Najdawniejsze ślady wczesnych form krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego Shi Huang Ti (260–209 p.n.e.). Żołnierze jego Terakotowej Armii mają zazwyczaj wiązane na szyi chusty. W chusty stroili się także rzymscy żołnierze. W 1630 roku król Francji, którym był wtedy Ludwik XIV, podczas przeglądu swych wojsk, między nimi również regimentu najemników chorwackich, zwrócił uwagę na kolorowe jedwabne chusty noszone przez chorwackich oficerów. Spodobały się monarsze na tyle, że nadał tej formacji miano Royal Cravattes. Stąd też wzięła się nazwa: słowo krawat pochodzące od Kroatia – jakim to mianem określano ówczesne tereny Chorwacji należącej do Austro–Węgier. Później krawaty weszły również na stałe do stroju króla, a pieczę nad królewskimi krawatami sprawował tzw. cravatier. Wkrótce moda na noszenie krawatów przeszła również do Anglii a następnie do całej Europy. Jednak w tamtym okresie krawat nie wyglądał jeszcze tak, jakim widzimy go dzisiaj; był np. wiązany tak grubo, że dżentelmenowi z krawatem trudno było obrócić głowę bez skręcania całego tułowia, co jednak miało swoje dobre strony – krawat zawiązany w ten sposób ochronił niejedno gardło przed pchnięciem szpadą czy cięciem szablą.
Krawat, który w wieku XX opanował niepodzielnie cały świat wypierając wcześniejsze żaboty, apaszki, tasiemki, muszki czy fulary, jak każdy element garderoby przeszedł wiele trendów związanych z panującą aktualnie modą. Były więc czasy na szerokie jednobarwne krawaty, były wąskie aż do przesady – sznurkowe, były szerokie „śledzie”. Raz kolorowe i pstrokate, potem stonowane i pastelowe albo jaskrawe. Gładkie lub we wzorki. Każdy krawat ma także swój rozmiar. Przez lata zmieniały się jednak jego parametry. Jeszcze trzy lata temu jego standardowa szerokość wynosiła 10,5 cm. Obecnie na topie są eleganckie jedwabne krawaty o szerokości 9,5 cm. Jeśli chodzi o długość, nie wystarcza już 148 cm. Standardem stają się bowiem krawaty długie na 152 cm. Sposobów wiązania krawatów jest tyle, ile ich wzorów. Według wyliczeń dwóch fizyków i zarazem krawatologów – Thomasa Finka i Yonga Mao można je zawiązać na 85 sposobów.
Krawat to w większości firm obowiązkowy element męskiego ubioru. Bez krawata żaden szanujący się biznesmen nigdzie na świecie nie pokaże się publicznie. Nawet na Bermudach, gdzie zamiast długich spodni poważni ludzie interesu paradują w garniturach złożonych z marynarki i kolorowych szortów. Jednak chociaż krawat symbolizuje sukces, dla wielu mężczyzn jest niczym innym niż przykrym obowiązkiem. Niewygodny, krępujący męskie ruchy i do tego zabierający mnóstwo czasu przy wiązaniu, zwykle nie wzbudza męskiej miłości. Dla tych panów, którzy chcieliby wyzwolić się spod jarzma krawatów, 2 czerwca ogłoszono Dzień bez Krawata. W tym dniu uciemiężeni krawatami mogą je bez konsekwencji zrzucić. W wielu firmach tego dnia obowiązują stroje nieformalne. Niektóre z firm poszły dalej i praktykują zawieszenie krawatowego obowiązku w każdy piątek. My z pewnością zrzucimy go na kilka dni – tegoroczny Dzień bez Krawata rozpoczyna przecież kolejny długi weekend.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »