Jak załatwić formalności z prądem po śmierci bliskiegoW obliczu śmierci osoby bliskiej ? szczególnie nagłej ? jesteśmy przytłoczeni wieloma sprawami związanymi z dotychczasowym życiem zmarłego i jego kontaktami z urzędami, bankami, firmami telekomunikacyjnymi, ubezpieczeniowymi, energetycznymi itp. Niemniej przychodzi taki czas, że ktoś te sprawy musi rozeznać i do końca przeprowadzić.
W przypadku dostawy prądu jest to szczególnie ważne, gdyż zaniedbanie tej sprawy praktycznie uniemożliwia korzystanie z lokalu mieszkalnego, obojętnie czy to spadkobiercom, czy osobom obcym. Jak postepować w takim przypadku, aby zapewnić sobie dostawy prądu, bez którego trudno sobie wyobrazić obecnie normalne życie. W zależności od przyjętych procedur zakłady energetyczne w większości stosują podobne schematy działań w takich okolicznościach.
Gdy sprawy spadkowe są uregulowane
W takim przypadku spadkobiercy muszą wypełnić formularz umowy, który można znaleźć na stronach internetowych zakładów energetycznych, albo w ich biurach obsługi klienta. Spadkobierca lub spadkobiercy muszą przygotować załączniki: akt zgonu oraz orzeczenie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku. Wypełniony formularz umowy wraz z załącznikami należy wysłać pocztą, faksem, e?mailem lub po prostu dostarczyć do biura obsługi klienta.
Gdy sprawy spadkowe nie są jeszcze załatwione
Wtedy istnieje możliwość zawarcia umowy na czas określony do 6 miesięcy. Podobnie jak w pierwszym przypadku tryb postępowania jest podobny. Często się zdarza, że o śmierci osoby, która podpisała umowę z zakładem energetycznym nikt nie informuje zakładu energetycznego, a rodzina dalej opłaca rachunki. Co się wtedy dzieje? W takim przypadku zakład energetyczny dalej dostarcza prąd, wychodząc z założenia, że skoro rachunki są opłacane to umowa jest realizowana bez przeszkód. Ale uwaga! Tak może być tylko do czasu, gdy wszystko działa bez szwanku. Problem może powstać w razie awarii, wymiany licznika czy choćby zmiany treści podpisanej umowy. Zakłady nie chcą się kontaktować z nikim, kto nie jest stroną umowy.
A co jak rodzina chce odłączyć prąd? Wystarczy pokazać kopię aktu zgonu. Problem może także wyniknąć, gdy zmarły nie opłacił rachunków za prąd. Co wtedy? Wtedy za długi zmarłego zgodnie z przepisami odpowiada spadkobierca lub spadkobiercy, prpporcjonalnie do swojego udziału w spadku. I to wobec tych osób zakłady energetyczne wystąpią z żądaniem zapłaty. Przed podziałem spadku do zapłaty może być wezwana także osoba, która wspólnie korzystała z osoba zmarłą z prądu i niekoniecznie będzie przyszłym spadkobiercą. Wystarczy, że zakład udowodni, że ta osoba była zameldowana w tym lokalu lub w nim przebywała, korzystając bezumownie z usługi. |