tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Mieszkanie dla wnuczki darować czy przepisać?

– Moi dziadkowie mają mieszkanie własnościowe w spółdzielni i chcą mi je przekazać. Chociaż mieszkam oddzielnie ze swoją rodziną w mieszkaniu komunalnym, to często ich odwiedzam i w sprawach codziennych właściwie się nimi opiekuję. Jestem ich jedyną wnuczką i spadkobierczynią. Zastanawiamy się jak przepisać na mnie to mieszkanie – sporządzić testament czy lepsza byłaby darowizna? – radzi się nasza czytelniczka z Opoczna.
Kluczowa sprawa to świadomość różnicy między darowizną i testamentem. Różnic tych jest sporo, tak w ujęciu prawnym jak i fiskalnym. Ale najprościej rzecz ujmując, darowizna tym różni się od testamentu, że w razie darowizny przeniesienie własności mieszkania następuje z chwilą jej sporządzenia, natomiast w razie testamentu jego wykonanie będzie miało miejsce za ileś tam lat, i nie wiemy, jakie wówczas mogą być procedury i opłaty z tym związane (zmiana praw, podatków itp.).
Widzę jednak inną ważną dla Pani kwestię, a mianowicie, że przed ewentualną darowizną powinna Pani, jeżeli to jest możliwe, wykupić od gminy zajmowane obecnie przez Pani rodzinę mieszkanie, gdyż w przeciwnym przypadku gmina będzie mogła wypowiedzieć Pani najem lokalu i zażądać jego opuszczenia. Może to uczynić z miesięcznym wypowiedzeniem, gdyż przysługiwać będzie Pani inny tytuł prawny do lokalu (własność), w tej samej lub pobliskiej okolicy. Przy chronicznym braku mieszkań komunalnych jest to więcej jak pewne – zobowiązują gminę do tego obowiązujące przepisy przy najmie lokali komunalnych.
Proszę pamiętać, że umowa darowizny musi być zawarta aktem notarialnym, w każdej innej formie jest ona nieważna!


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »