tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Drobny okruch nieba, co nad stawem drży

Tytuł zapożyczony został z popularnego w połowie ubiegłego wieku przeboju Marty Mirskiej. To nie jedyny utwór poświęcony tak powszechnie lubianej niezapominajce. Któż z nas – niezależnie od przeżytych lat – nie pamięta śpiewanej w dzieciństwie piosenki o rosnących nad potoczkiem „kwiatkach z bajki”. Te niepozorne, urokliwe kwiatki zawsze nam kojarzą się z uczuciami i ciepłem majowych dni. Nie powinno więc nikogo dziwić, że właśnie w połowie maja, w dniu pod patronatem zimnej Zośki, rozgrzewamy nasze serca obchodząc Dzień Polskiej Niezapominajki. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie teraz ta bylina o drobnych niebieskich i szafirowych płatkach, rozsiewająca delikatny zapach, zaczyna kwitnąć.
Niezapominajki są wszędzie, zaczynając od stref równikowych po okołobiegunowe, od piaszczystych wydm po górskie tereny. Jest to roślina miododajna wabiąca pszczoły, zbierające nektar i pyłek. Miody niezapominajkowe spotyka się jednak tylko w górach. Na świecie istnieje blisko 100 gatunków tych kwiatków, z czego kilkanaście rośnie w naszym kraju. Najpopularniejsza jest niezapominajka błotna, która kwitnie od maja do września, i leśna, przekwitająca w lipcu. Lubuje się w terenach blisko wody, wilgotnych łąkach, lasach i zaroślach. Jako roślina ozdobna sadzona jest na rabatach, w ogródkach skalnych, tworząc barwne kobierce. Średnica główki kwiatka nie przekracza jednego centymetra. Pąki i pierwsze rozchylające się kwiatki mają odcień różowy, który podczas kwitnięcia przechodzi w niebieski i szafirowy. Gdy przekwitają, płatki robią się fioletowe. Jedna roślina wytwarza średnio 54 kwiatki, choć rekordowe dochodziły do ponad 130.
Nazwa łacińska niezapominajki (myosotis) oznacza „mysie ucho” i nawiązuje do charakterystycznego kształtu delikatnie owłosionych liści. Nie ma to jednak nic wspólnego z przypisywaną jej symboliką, wskazującą na wartość pamięci. W wielu językach odnosi się właśnie do niezapominania, jak na przykład w angielskim „forgot–me–not”, hiszpańskim „no–me–olvides”, a nawet japońskim „wasurenagusa”. Skąd taka nazwa kwiatka?
Jedna z legend głosi, że kiedy Bóg stworzył i nazwał już wszystkie rośliny, ujrzał jeden szary kwiatek, o którym zapomniał. Dał mu piękny niebieski kolor i nazwał niezapominajką. Natomiast inna opowiastka religijna mówi o młodziutkim Jezusie, który siedząc na kolanach Matki Bożej, zapragnął, by wszystkie pokolenia pamiętały o najbliższej jego sercu osobie. O matce. Dotykając oczu Maryi, pomachał swą drugą rączką nad łąką. Wtedy pojawiły się na niej tysiące niezapominajek.
Pomysł uhonorowania szarych, skromnych niezapominajek powstał w naszym kraju trochę na przekór walentynkom. No bo, czy luty służy w naszej strefie klimatycznej miłości i zakochiwaniu się? Zdecydowanie lepszy jest maj, kiedy przyroda budzi się do życia i my też. Zdecydowanie lepsze do okazywania uczuć są śliczne, niebieskie niezapominajki niż pluszowe, czerwone serduszka... Tego zdania był redaktor Andrzej Zalewski z „Eko–Radia” w radiowej Jedynce, kiedy w 2002 roku za namową słuchaczy postanowił zorganizować Święto Polskiej Niezapominajki. Tłumaczył, że skoro Holendrzy mają swoje tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi konwalie, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Akcja zdobyła rozgłos. Dzięki poparciu radiosłuchaczy, czytelników kilku tytułów prasowych (pierwsza była „Gazeta Wyborcza”), organizacji ogrodniczych, wójtów gmin i dyrekcji szkół, idea odniosła sukces.
W ten oto sposób 15 maja stał się Dniem Polskiej Niezapominajki. Niektóre wsie i miasteczka wręcz zaniebieszczyły się, kwiatki sadzono w ogródkach, na balkonach, działkach, rabatkach, przy szkołach i kościołach, na skwerach miejskich. Skromne kwiatki zdawały się mówić – nie zapomnij o mnie, o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji, przyrodzie, o serdecznych ludziach. Powołana została Kapituła Polskiej Niezapominajki. Patronat honorowy nad imprezą objął minister środowiska. Każdego 15 maja w całej Polsce organizowane są pikniki, spotkania, warsztaty ekologiczne, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne, wspólne sadzenie drzew i krzewów. Pomysłów na uczczenie tego święta jest wiele. Wszystko zależy od naszych chęci i kreatywności. Wszystko jednak róbmy w myśl niezapominajkowej zasady Nie zapomnij o mnie! Nie zapomnijmy o bliskich, przyjaciołach, znajomych, przyrodzie... I oczywiście pamiętajmy sami o sobie. Niech nieśmiały, skromny, niebieski kwiat – symbol pamięci i miłości, zapanuje w najbliższą sobotę w naszym kraju.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »