tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Pilnujmy dokumentów

Jeżeli zgubimy portfel to niestety najczęściej obok pieniędzy, gubimy większość dokumentów, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy karty kredytowe. Utrata dokumentów zawsze jest problemem, często tym większym, im dalej jesteśmy od domu. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji większość z nas wpada w panikę, bo jeśli dokumenty zostały skradzione to można mieć poważne kłopoty. Lepiej nie liczyć, że ewentualny znalazca odeśle je nam. W takich sytuacjach trzeba, jak najszybciej działać.
Jeżeli jesteśmy pewni, że dokumenty zostały skradzione to obowiązkowo trzeba powiadomić o tym policję. Informacja o kradzieży powinna trafić do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa, co zapobiegnie ponoszeniu konsekwencji przestępstw dokonanych z użyciem zagubionego dowodu. Dobrze jest poprosić o wystawienie zaświadczenia o takim zgłoszeniu. Trzeba też powiadomić bank i na wszelki wypadek poprosić o potwierdzenie przyjęcia informacji o utracie dokumentu.
W zależności, od tego jakie dokumenty zginęły trzeba odwiedzić różne instytucje, gdzie zostaną wyrobione nowe. Chyba najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty, bez którego nie można się obejść podczas załatwiania spraw w banku, bądź w urzędzie. Dlatego jeśli zgubimy dowód osobisty trzeba iść do urzędu miejskiego złożyć wniosek i czekać około czterech tygodni na nowy. Do wniosku trzeba dołączyć dwie fotografie. Ale przecież dowód osobisty wymienia się nie tylko z powodu zguby. Musimy go także wymienić, kiedy zmieniamy nazwisko lub miejsce zameldowania.
Jeżeli musimy wyrobić wtórnik prawa jazdy to po prostu składamy wniosek do wydziału komunikacji, do którego trzeba dołączyć jedną fotografię. Opłata za nowe prawo jazdy wynosi około 80 zł. Warto zauważyć, że to właśnie prawo jazdy jest jedynym dokumentem uprawniającym do prowadzenia auta. Jeżeli kierowca będzie prowadzić auto bez prawa jazdy to grozi mu mandat. Na nowy dokument nie czeka się długo. W opoczyńskim wydziale komunikacji czeka się tydzień, góra dwa. W przypadku dowodu rejestracyjnego opłata za nowy dokument wynosi od około 86 zł do nawet 250 zł. Najdrożej zapłacą kierowcy rejestrujący pojazdy z zagranicy. Jeżeli pojazd był rejestrowany niedawno to do powtórnego wyrobienia dowodu rejestracyjnego potrzebny jest tylko dowód osobisty. Jeżeli zaś od jego rejestracji upłynęło kilka lat to wtedy potrzebny jest także odpis ostatniego badania technicznego pojazdu. Trzeba też do swojego ubezpieczyciela zgłosić zagubienie potwierdzenia polisy OC, które najczęściej jest trzymane razem z dowodem rejestracyjnym.
Jeżeli w portfelu były też karty kredytowe bądź płatnicze to trzeba jak najszybciej powiadomić bank, który nam je wydał. Trzeba jak najszybciej zablokować kartę. Każdy bank ma swój numer telefonu pod którym można zgłaszać zagubienia kart, dlatego najlepiej zapytać o niego w banku bądź poszukać na stronie internetowej. Taki numer najlepiej mieć zawsze przy sobie, w innym miejscu niż kartę. Można tez zapisać go w pamięci telefonu. Jeżeli zgubimy karty będąc za granicą, najlepiej to zgłosić za pośrednictwem Centrum Autoryzacji PolCard lub do Światowego Centrum Pomocy. Warto też pamiętać, że fakt kradzieży należy potwierdzić bankowi pisemnie w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia telefonicznego. Co prawda bank odpowiada za transakcje przekraczające równowartość 150 euro dokonane przez złodzieja od chwili utraty karty do czasu zgłoszenia, jednak gwarancją taką nie są objęte transakcje potwierdzone prawidłowym kodem PIN. To jest jeszcze jeden powód, by numery PIN, nigdy nie przechowywać razem z kartą.
Nieważne, jak długo będziemy musieli czekać na nowe dokumenty. Zawsze jest to kłopotliwe i stresujące, dlatego najlepiej po prostu pilnować swoich dokumentów, a jeżeli nie musimy nie nosić ich wszystkich w jednym miejscu. Wówczas w razie kradzieży bądź zgubienia np. portfela nie będzie konieczności wymiany wszystkich dokumentów.

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »