Kiedy można sprzedać odziedziczony samochód? Po zmarłym niedawno ojcu odziedziczyłem razem z siostrą mieszkanie i samochód ciężarowy. Nie mogę się jednak dogadać z siostrą, a tak naprawdę z jej mężem, a moim szwagrem, w kwestii jej spłaty i przejęcia samochodu na moją wyłączną własność.
Potrzebna jedanak jest mi bardzo gotówka i chciałbym odsprzedać swój udział w samochodzie, na kupno którego to udziału mam już chętnego.
Czy taka transakcja, tj. sprzedaż jednego udziału jest możliwa?
Odziedziczone po spadkodawcy (spadkodawcach) rzeczy spadkobierca może sprzedać w razie:
a) po otrzymaniu prawomocnego postanowienia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku
b) po dokonaniu umownego lub sądowego działu spadku
W pierwszym przypadku spadkobiercy mający postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku są współwłaścicielami rzeczy wchodzących w skład spadku, a każdy z nich ma udział taki w prawie własności tych rzeczy, w jakim dziedziczy, np. dwoje dzieci dziedziczący po zmarłym ojcu po jednej części majątku ma po jednym udziale w samochodzie pozostawionym po zmarłym.
W rezultacie spadkobierca może sprzedać osobie trzeciej tylko udział w spadku, odpowiadający jego udziałowi przydzielonemu w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, na przykład udział wynoszący jedną część w prawie własności samochodu. Przy czym może to uczynić skutecznie tylko za zgodą pozostałych spadkobierców.
Ten kto zawiera umowę sprzedaży jakiegoś przedmiotu należącego do spadku z jednym z kilku spadkobierców bez zgody wszystkich pozostałych spadkobierców, nie ma gwarancji, że po dziale spadku taką rzecz rzeczywiście otrzyma. Może ona bowiem zostać przydzielona innemu spadkobiercy. Taki nabywca rzeczy należącej do spadku, nie ma również prawa wystąpienia z wnioskiem o dział spadku.
Samodzielnym właścicielem rzeczy przydzielonej ze spadku, każdy ze spadkobierców staje się dopiero po dziale spadku. Oznacza to, że może swobodnie taką rzeczą dysponować, np. sprzedać ją i nie musi pytać o zgodę pozostałych spadkobierców.
Jeśli zatem jest kilku spadkobierców, bezpieczniej jest kupić od któregoś z nich rzecz należącą do spadku dopiero po dokonaniu przez nich działu spadku, by uniknąć przykrych niespodzianek. |