tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Gdy masz wypadek za granicą

Coraz częściej wybieramy się na wakacje własnymi samochodami. Nie zawsze jednak wiemy, jak należy postępować za granicą, gdy przytrafi się nam wypadek. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało kilka rad, z którymi należy się zapoznać.
Gdy podczas zagranicznego wyjazdu zdarza się wypadek, zawsze należy spisać: ? numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, numer polisy ubezpieczeniowej OC, okres jej ważności, nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy, dane kierowcy (imię, nazwisko, adres). Dalsze postępowanie zależy od kraju oraz od tego, kto jest sprawcą.
1. Zdarzenie z udziałem pojazdu zarejestrowanego w Polsce: * spisz dane takie, jak podaliśmy na początku * wezwij policję lub napisz ze sprawcą wypadku oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (przed wyjazdem pobierz druk wspólnego zgłoszenia szkody) * szkodę zgłoś po powrocie do Polski do towarzystwa, w którym sprawca wykupił polisę OC.
2. Zdarzenie z udziałem pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów UE, w Lichtensteinie lub Szwajcarii: spisz standardowe dane (jak wyżej) łącznie z krajem rejestracji pojazdu sprawcy, wezwij policję lub sporządź ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (najlepiej na druku wspólnego zgłoszenia szkody), zgłoś szkodę do towarzystwa, w którym sprawca ma wykupione OC lub do reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń w Polsce, jeśli znasz nazwę towarzystwa, z którym sprawca zawarł umowę ubezpieczenia OC oraz kraj rejestracji pojazdu, możesz ustalić reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa w Polsce za pośrednictwem Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli nie znasz nazwy towarzystwa, w którym sprawca wykupił OC, możesz zwrócić się do PBUK z prośbą o pomoc w ustaleniu niezbędnych danych. W tym celu należy wypełnić formularz zapytania o ubezpieczyciela sprawcy szkody i jego reprezentanta do spraw roszczeń.
3. Zdarzenie z udziałem pojazdu zarejestrowanego w kraju spoza UE posiadającego ważną zieloną kartę: spisz standardowe dane, łącznie z krajem rejestracji pojazdu sprawcy, pełny numer zielonej karty i okres jej ważności, nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła zieloną kartę, wezwij policję lub przygotuj ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (na druku wspólnego zgłoszenia szkody), szkodę zgłoś do biura narodowego kraju, w którym doszło do zdarzenia, adres biura znajduje się na odwrocie zielonej karty lub na stronie PBUK. Biuro udzieli poszkodowanemu instrukcji, jak powinien dalej postępować.
4. Zdarzenie z udziałem pojazdu zarejestrowanego w kraju spoza UE na terytorium tego kraju: spisz standardowe dane pojazdu, polisy i kierowcy, który jest sprawcą wypadku, wezwij policję lub spisz ze sprawcą wspólne oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (na druku wspólnego zgłoszenia), szkodę zgłoś bezpośrednio do towarzystwa, w którym sprawca wykupił OC. Właściciel pojazdu zarejestrowanego w krajach nie należących do UE (nie dotyczy Lichtensteinu i Szwajcarii), wyjeżdżając do jednego z tych krajów i nie mając przy sobie ważnego certyfikatu zielonej karty, musi przed przekroczeniem granicy zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (tzw. ubezpieczenie graniczne).
Polisy komunikacyjne zagwarantują nam trochę spokojnego snu podczas zagranicznego pobytu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i pokryje szkody, które wyrządzimy innym. Towarzystwo sfinansuje naprawę zniszczonego z naszej winy samochodu uczestnika wypadku (ale nie naszego auta). W razie potrzeby pokryje też koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych przez nas osób. Może też wypłacić im zadośćuczynienie czy rentę. Pamiętać trzeba tylko, że OC nie zwalnia nas z odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku. Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Odszkodowanie przysługuje osobie, która wykupiła polisę. Jest wypłacane wtedy, gdy osoba ta sama ponosi winę za uszkodzenie samochodu, gdy sprawca uszkodzeń jest nieznany, zniszczenia są skutkiem zderzenia ze zwierzętami albo wynikiem działania żywiołów. Autocasco obejmuje też kradzież pojazdu, z tym że czasami jest to dodatkowo płatna opcja. Assistance to zestaw usług dodawanych na ogół do autocasco. Ich zakres jest różny.

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »