tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia zatrudni ...
czytaj dalej »

SYBERIAN Husky, szczeniaki, tel. ...
czytaj dalej »

Firma ELEKTRO-TEST s.c.
Poszukuje ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Uważajcie na podatkowe pułapki przy "dożywociu"


W życiu pewne są dwie rzeczy ? śmierć i podatki. W pierwszym przypadku to rzecz bezdyskusyjnie pewna, a i w drugim zdaje się być nieunikniona. Także wtedy, gdy za opiekę i utrzymanie na starość, przekazujecie najbliższym dom czy mieszkanie na własność. Bo jeżeli przed upływem 5 lat od nabycia przekazujecie te nieruchomości nawet własnym dzieciom, musicie zapłacić podatek dochodowy tzw. PIT w wysokości 19% dochodu, po odjęciu kosztów od ich wartości rynkowej. Taką linię orzeczniczą prezentuje w swoich wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny, który już kilkakrotnie orzekał na niekorzyść tzw. dożywotników, czyli osób, które w zamian za przeniesienie swojego prawa własności domu czy mieszkania na inne osoby, uzyskują prawo do opieki i utrzymania (np.sygn. II FSK 1967/11, II FSK 2882/11). W szczególności także prawa do dachu nad głową, wyżywienia, ubrania, światła i opału oraz opieki lekarskiej. Prawnie czynność taka jest dozwolona i zdefiniowana przepisem art 908 § 1 kodeksu cywilnego. Nazywa się to umową dożywocia.
W jednej z podanych wyżej spraw, kobieta nabyła od spółdzielni mieszkaniowej, jako własność odrębną, mieszkanie i nastepnie, przed upływem 5 lat od daty nabycia, przekazała to mieszkanie córce w zamian opiekę i utrzymanie na starość, w oparciu o zawartą z córką umowę dożywocia. W wyniku tej umowy córka stała się właścicielką mieszkania, w zamian za opiekę i utrzymanie rodziców do końca życia.
Ponieważ kopie tego typu umów trafiają z urzędu także do fiskusa, ten zaczął robić swoje. Izba Skarbowa w Bydgoszczy do której trafiła sprawa, stwierdziła, że taka umowa jest umową odpłatną, mimo że podatniczka nie otrzymała z tego tytułu żadnych pieniędzy, lecz tylko opiekę i utrzymanie. I będzie musiała z tego tytułu zapłacić podatek od wartości rynkowej mieszkania.
Sąd pierwszej instancji, do którego odwołała się podatniczka był po jej stronie, ale na skutek wniesionej przez fiskusa kasacji do NSA, ten orzekł inaczej, stwierdzając, że w zamian za zbycie mieszkania na rzecz córki, podatniczka otrzyma określone świadczenia związane z opieką i utrzymaniem. A te świadczenia da się konkretnie wycenić. Zatem od tego należy zapłacić podatek.
Nie nam dyskutować z wyrokami sądów, ale cóż, nie pierwszy to raz ludziom starszym wiatr w oczy wieje. A może w tym wszystkim chodzi o to, aby seniorzy nie mieli należytej opieki na starość, ani też środków na opłaty i jak najszybciej zeszli z garnuszka robiącego bokami ZUS.
Bo takie rzeczy tylko u nas ? płaci się podatek za rzecz, za którą się już raz zapłaciło przy nabyciu (podatek PCC od czynności cywilno?prawnych), a teraz za coś, co się przekazuje własnym dzieciom i za co się nie wzięło złamanego centa. A przecież państwo powinno być wdzięczne, że ktoś bierze starych ludzi w opiekę i na utrzymanie, odciążając tym samym budżet państwa od tego obowiązku. Czy to się rychło zmieni?


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »