tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Budynek letniskowy, czy mieszkalny?

Sezon wiosenno?letni zbliża się wielkimi krokami. Widać to na działkach, w sklepach ogrodniczych i w miejscach szczególnie atrakcyjnych przyrodniczo ? wokół akwenów wodnych, na obrzeżach lasów i w podmiejskich koloniach siedliskowych. Na okres ten, na całe tygodnie, a nawet miesiące, niektórzy przenoszą się w te miejsca z miasta, aby na łonie przyrody i z dala od miejskiego gwaru i hałasu spędzać swój letni czas, dojeżdżając tylko do pracy w mieście lub tak jak emeryci, po niezbędne zakupy, albo do lekarza. Warunkiem takiego trybu bytowania jest jednak posiadanie dachu nad głową, mniejszych lub większych budynków, zwanych kiedyś przez ich właścicieli daczami, a obecnie bardziej swojsko: domkami letniskowymi lub siedliskami.
Ale za luksus posiadania takiego budynku trzeba zapłacić podatek. Podatek od nieruchomości ustalany i pobierany przez gminę. I wówczas przekonać się można, że nie jest obojętne czy budynek taki uważa się za mieszkalny, czy letniskowy. Przy wymiarze podatku, gmina dokonuje zakwalifikowania budynku do jednej z kategorii, o których mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Skutek jest taki, że dla budynków mieszkalnych przepisy przewidują najniższą, preferencyjną stawkę podatkową. Natomiast budynki letniskowe zaliczono do kategorii budynków pozostałych, dla których stawka podatkowa jest wielokrotnie wyższa.
Co zatem, jakie kryterium decyduje o zaliczeniu budynku letniskowego do budynków mieszkalnych, czyli tych z najniższą stawką podatkową?
W jednej z gmin na Śląsku, wójt określił wysokość zobowiążania w podatku od nieruchomości podatnikom będącym właścicielami domku letniskowego, uznając, że posiadany przez nich budynek należy opodatkować stawką właściwą jak dla budynków pozostałych, a nie dla budynków mieszkalnych.
Jednak podatnicy ten dom traktowali jako mieszkalny całoroczny. Dowodem na to miały być także całoroczne opłaty za prąd, wodę, śmieci, przeglądy techniczne itp.
Dlatego odwołali się do samorządowego kolegium odwoławczego, które jednak nie przyznało im racji. Zdaniem kolegium, stawką taką jak dla budynków mieszkalnych można byłoby zastosować dopiero po uzyskaniu zmiany przeznaczenia budynku z letniskowego na mieszkalny. Podatnicy odwołali się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który postanowieniem z dnia 17 lutego 2009 r. jednak przyznał rację odwołującym się właścicielom budynku.
Zdaniem sądu o zaliczeniu budynku letniskowego do kategorii budynków mieszkalnych powinno decydować kryterium zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkalnych właściciela i jego rodziny. Podatek od nieruchomości jest bowiem świadczeniem wymagającym uwzględnienia sposobu wykorzystywania budynku, a preferencyjne stawki podatkowe dla budynków mieszkalnych są uzasadnione tym, że właśnie zaspokajają one podstawowe potrzeby bytowe ludzi.
Z tego względu budynek letniskowy będzie traktowany jak mieszkalny, gdy będzie zaspokajał potrzeby mieszkaniowe, a nie służył doraźnie dla celów rekreacji.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »