tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Pogoda na lato 2011

Już w najbliższy wtorek, 21 czerwca, dokładnie o godz. 19:17:31 czasu letniego Słońce wejdzie w znak Raka ? w tym momencie zacznie się astronomiczne lato. Ponieważ nas bardziej interesuje lato prawdziwe a nie astronomiczne, przypominamy prognozy pogody na tegoroczne lato opracowane na podstawie starych kalendarzy. Jak dotychczas sprawdzały się one równie dobrze jak krótkoterminowe zapowiedzi telewizyjnych synoptyków.
Rok bieżący jest pod astrologicznym patronatem Wenus. W takich latach po stosunkowo chłodnej i wilgotnej wiośnie nadchodzi z reguły ciepłe, niekiedy nawet gorące i parne, lato. Zwłaszcza w pierwszej połowie bywa wiele dni ze sporymi opadami oraz silnymi burzami i gradobiciami. Druga połowa lata umiarkowana i średnio wilgotna. Możliwe jednak silne burze. Koniec lata powinien być raczej pogodny i ładny. A oto szczegółowa prognoza według tzw. stuletnich kalendarzy, wydawanych kilka wieków temu i tablic ?powtarzalnego kalendarza pogody? opata Knauera z XVII wieku:

Czerwiec
Możliwe anomalia pogodowe na skutek zaćmień Słońca (pierwszego) i Księżyca (piętnastego). Silne i groźne nawałnice i gradobicia. W połowie miesiąca znaczne ocieplenie, parno i duszno nawet nocą, liczne burze z piorunami i intensywne zawieruchy. Pierwsze dni lata rześkie, ale deszczowe.

Lipiec
Kolejne zaćmienie Słońca (pierwszego) i kolejne anomalia. Sporo dni pochmurnych, liczne burze, nawałnice, obfite opady zwłaszcza na południu Polski. Zagrożenie powodzią i podtopieniami w całym kraju. Ciepło, duszno i parno może utrzymywać się przez cały miesiąc.

Sierpień
Nadal zmienny ? powrót pięknej słonecznej aury dopiero w drugiej połowie miesiąca. W trzeciej dekadzie napływ chłodniejszego powietrza, stopniowo coraz chłodniejsze noce i mgliste poranki. Koniec wakacji z kiepską, deszczową pogodą.

Wrzesień
Początek nadal zmienny i pochmurny. Poprawa w połowie miesiąca, noce jednak już chłodne, rano częste mgły i rosy. Pierwsze dni kalendarzowej jesieni raczej słoneczne i suche.

Tyle prognoz z dawnych lat. Choć skłonni jesteśmy traktować je z przymrużeniem oka, współczesna meteorologia często odwołuje się do ustalonych przed wiekami reguł, gdy coraz częściej występujące anomalie pogodowe sprawiają, że natura raz po raz zaskakuje synoptyków i nawet prognozy oparte o najnowsze techniki satelitarne okazują się zawodne.
Znaleźliśmy w sieci, nieautoryzowaną przez synoptyków, prognozę, która przewiduje gorące lato w tym roku i już w czerwcu zaczęła się sprawdzać. Oto ona:
Pogoda na czerwiec 2011 zapowiada się znakomicie ? w tym roku lato zawita do nas w czerwcu! Już od początku miesiąca temperatury nie będą spadać poniżej 20°C. Jednak znacznie szybciej niż zwykle czerwiec przyniesie wiele gorących i suchych dni. Już w pierwszej połowie czerwca nie zabraknie dni, w których temperatura przekraczać będzie 30°C w cieniu. (Tak było!) Oczywiście ? wraz z taką pogodą należy spodziewać się gwałtownych i intensywnych opadów deszczu i burz.
Lipiec 2011 będzie gorący ? prawdopodobnie w pierwszej połowie miesiąca będą upały porównywalne do tych z ubiegłego roku. Wraz z tropikalnymi temperaturami będą występować gwałtowne burze. Dopiero przełom lipca i sierpnia przyniesie trochę ochłodzenia (ale tylko do okolic 20°C) i zachmurzenie. Bardzo możliwe, że sierpień znów przywita nas falami upałów, które zrekompensują zapowiadaną już teraz mroźną zimę.
Prognozę pogody na podstawie kilku niezależnych systemów prognostycznych przedstawiło Ekoradio. Ich szacunkowa sprawdzalność powinna oscylować około 90 procent. Według Ekoradia:
? Rekordowo upalny czerwiec ? zwłaszcza druga połowa czerwca, kiedy temperatury mogą osiągać wartość od 35 do 38°C ? jest to bardzo silna hipoteza około 95 procent. Jeśli także pierwsza dekada będzie gorąca, wówczas czerwiec ma szansę pobić wszelkie rekordy temperatury i stać jednym z najgorętszych, lub wręcz najgorętszym czerwcem w ostatnich 100 latach!
? Pierwsza połowa lipca nadal z rekordowymi upałami, nadal okresami temperatury mogą przekraczać wartość 35°C! (hipoteza 80?90 procent).
? Bardzo wysokie temperatury także zapanują w trzeciej dekadzie września na granicy upałów wówczas temperatury mogą przekroczyć 25, nawet 28°C.
Potwierdza to góralska prognoza na podstawie obserwacji aury przez 12 dni od świętej Łucji, czyli 13 grudnia, do Wigilii, i potem przez kolejnych 12 nocy, do 6 stycznia ? Trzech Króli. Dla ?Faktu? opracował ją Jan Szarzec, góral z Beskidu Śląskiego. Z jego obserwacji wynika następująca prognoza letnich miesięcy:
czerwiec ? bardzo ładny, zwłaszcza w Beskidach; około połowy miesiąca opady, ale nieduże ? trochę pokropi deszcz; ciepło, ustabilizowana temperatura, zdarzą się burze, ale nie będą gwałtowne
lipiec ? pierwsza połowa sucha i słoneczna, druga z lekkim zachmurzeniem, opadów nie za dużo; bardzo ciepły miesiąc; przy wysokich temperaturach nad Polską mogą przechodzić burze;
sierpień ? pięknie się zapowiada ten miesiąc, bo przede wszystkim będzie słonecznie i cieplutko; niewielkie opady, przelotny deszcz, mgły, małe burze;
wrzesień ? w pierwszej połowie lekkie opady, w drugiej ? słonecznie i sucho; wrzesień będzie dość ciepły, bez wiatru, stabilny.
Możemy też samodzielnie prześledzić prawdziwość ludowych prognoz, według których pierwsze dni lata zapowiadają pogodę na następne tygodnie:
Jak się Janek (24 VI) kąpie w wodzie, żniwom deszcze na przeszkodzie.
Gdy pada na Władysława (27 VI), letnia pogoda nie będzie ciekawa.
Gdy Piotr i Paweł (29 VI) przyjdą z deszczem w parze, nadzieję na suche żniwa tracą gospodarze.
Sprawdźmy też inne ludowe obserwacje i przewidywania:
? Jeśli w nadchodzących dniach czerwca będzie deszczowo i burzowo i na dodatek tak potrwa do nocy świętojańskiej, jest duże prawdopodobieństwo, że lato będzie deszczowe.
? Pogoda z przełomu pierwszej i drugiej dekady lipca może utrzymywać się w dalszej części lata, nawet przez kolejne pięć tygodni.
? Gdy na początku drugiej dekady sierpnia będzie ciepło i słonecznie, jest szansa na ciepłą i pogodną jesień.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »