tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SYBERIAN Husky, szczeniaki, tel. ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia zatrudni ...
czytaj dalej »

Firma ELEKTRO-TEST s.c.
Poszukuje ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Jak nie spłacać siostry z mieszkania rodziców

– Mieszkam z mężem i dzieckiem w mieszkaniu rodziców, które zostało wykupione od spółdzielni mieszkaniowej jako własnościowe 4 lata temu. W jaki sposób można przekazać to mieszkanie dla mnie, żeby nie spłacać siostry? Po dziadkach dostała mieszkanie na własność i nikogo nie spłacała. Dodam, że w to mieszkanie cały czas inwestuję, wymieniając m.in. okna, podłogi, sanitariaty itp. Właścicielami tego mieszkania są dalej rodzice.
W opisanej sytuacji najlepszym sposobem dla pani przekazania mieszkania będzie umowa darowizny. W umowie tej należy zastrzec, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową po rodzicach. Takie zastrzeżenie i możliwość jego wprowadzenia do umowy darowizny przewidują przepisy kodeksu cywilnego a konkretnie art. 1039 § 1 tegoż kodeksu.
Postanowienie takie, zawarte w umowie darowizny, będzie oznaczało w praktyce, że jeżeli po śmierci rodziców dojdzie do spadku, to darowizna ta nie będzie brana pod uwagę, a więc nie trzeba będzie jej spłacać. Ale tu uwaga! Takie rozwiązanie nie będzie jednak chroniło spadkobierców, którzy otrzymali darowiznę, w razie gdy spadkodawca sporządzi testament, w którym jako spadkobierców pominie jednego ze swoich zstępnych, a więc np. pani siostrę. Trzeba wówczas będzie zapłacić zachówek. Obowiązek zapłaty zachówku nie wystąpi, gdy dojdzie do dziedziczenia ustawowego, tj. wówczas, gdy spadkodawca nie sporządzi testamentu.
Reasumując, w opisanej sytuacji najlepiej przekazać mieszkanie w drodze umowy darowizny, z zastrzeżeniem, że darowizna nie będzie zaliczana na schedę spadkową. Po tym rozporządzeniu spadkodawca, a więc np. pani rodzice, chcąc uniknąć spłaty darowizny, nie powinni sporządzać testamentu.
Umowa darowizny powinna być sporządzona przed notariuszem, gdyż inaczej jest nieważna. Gdy stronami tej umowy są rodzic i dziecko, wtedy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn. Jednak ten fakt należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, wypełniając odpowiedni druk SD – 21, dostępny w każdym urzędzie skarbowym.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »