tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Rocznicowe obchody

 


Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, w 94. rocznicę odzyskania niepodległej państwowości, rozpoczęła w Opocznie msza w intencji ojczyzny, odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja. Po mszy odbył się minikoncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru im. Jana Pawła II z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, występującygo pod dyrekcją Piotra Pawlika.
Podczas przemarszu na plac Zamkowy, gdzie odbyły się główne uroczystości przedstawiciele miasta i powiatu złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego na Domu Esterki. Sygnał do rozpoczęcia uroczystości na placu Zamkowym przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza dały syreny alarmowe, po których chór im. Jana Pawła II odśpiewał hymn państwowy. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz, Jan Wieruszewski podkreślał, że odzyskana w 1918 roku niepodległość stała się wielkim wyzwaniem, któremu naród polski potrafił sprostać w następnych latach swoich dziejów. Święto Niepodległości skłania do refleksji nad patriotyzmem oraz łączy Polaków mieszkających w kraju i na obczyźnie. To z jednej strony dzień refleksji i zadumy nad wydarzeniami z przeszłości, a z drugiej strony dzień radości i odpowiedzialności za przyszłość kraju. Stojąc przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza wspominano także tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Polski, wśród nich mieszkańców ziemi opoczyńskiej, którzy z bronią w ręku wyzwalali nasze miasto. Uzyskana wolność stała się wielkim wyzwaniem, któremu naród polski potrafił sprostać w następnych latach swoich dziejów, gdy walczył z hitlerowskim i stalinowskim totalitaryzmem. Składając 11 listopada hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.
Swoje wystąpienia mieli także poseł Robert Telus oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Bartłomiej Firkowski. Tę cześć uroczystości zakończył program słowno?muzyczny w wykonaniu wychowanków Miejskiego Domu Kultury.
Wspominając bohaterów walczących za wolność Polski odczytano również apel poległych zakończony salwą honorową kompanii honorowej 25 Batalionu Dowodzenia 25 BKP. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza wieńce i kwiaty, oddając tym samym hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
Obchody Święta Niepodległości zakończyło spotkanie władz samorządowych gminy i powiatu z opoczyńskimi kombatantami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (801) z dnia 16 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »