tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Wizyta w redakcji

 

8 listopada (w czwartek) redakcję ?Tygodnika Opoczyńskiego? odwiedzili młodzi dziennikarze z Zespołu Szkół Prywatnych, uczestniczący w zajęciach koła dziennikarskiego prowadzonego przez Iwonę Stępniewską. Z tajnikami pracy redakcji zapoznawał ich redaktor prowadzący. Wizyta zbiegła się z 800 wydaniem lokalnego pisma.
Czego młodzi adepci dziennikarstwa dowiedzieli się podczas zajęć z profesjonalistami z TOP?u?

Karolina Kocemba, uczennica klasy II Prywatnego Gimnazjum: ? To była dla nas ważna lekcja. Poznaliśmy od kuchni redakcję naszej lokalnej gazety. Redaktor prowadzący dokładnie opowiedział nam o swojej pracy. Zdziwił mnie fakt, że dziennikarze sami robią zdjęcia. Spodobała mi się zaś zasada jaka obowiązuje wśród dziennikarzy: ?jeden za wszystkich ? wszyscy za jednego?. Fakt, że w tym tygodniu ukazał się 800 numer TOP?u wywarł na mnie pozytywne wrażenie. To ogromny sukces!

Zuzanna Goska, uczennica klasy II Prywatnego Gimnazjum ? Nasza lokalna gazeta ukazuje się 52 razy w roku. Zazwyczaj ma 28 stron. Porusza tematy głównie związane z naszym powiatem. Przekazuje informacje na temat ośmiu gmin powiatu opoczyńskiego. Znajdują się w niej również ogłoszenia, program telewizyjny, krzyżówka, horoskopy i kawały. Od niedawna ukazuje się cykl artykułów mających na celu przedstawienie historii etymologii nazw miejscowości z naszego powiatu. W redakcji tygodnika pracuje zaledwie 6 dziennikarzy. Każdy z nich zajmuje się czymś innym. Gazeta drukowana jest w Tomaszowie. Część szykują do druku już we wtorek, część w środę ? tak aby mogła się znaleźć w czwartek rano w sklepach. Gazeta ma nakład czterech tysięcy egzemplarzy. Te, które się nie sprzedadzą trafiają do kronik i na makulaturę. W dzień odwiedzin naszej redakcji szkolnej gazetki ?Z Budy? wydany został osiemsetny numer Tygodnika Opoczyńskiego. Jednak czasu na świętowanie w redakcji nie było. Zabiegani dziennikarze szukali tematów do następnego numeru.

Anna Stróżak, uczennica klasy II Prywatnego Gimnazjum: ? Podczas wizyty w redakcji miałam okazję bliższego zapoznania się z systemem pracy dziennikarzy. Redaktor prowadzący omówił najważniejsze przepisy prawa prasowego. Zaprezentował budowę gazety, etapy jej powstawania oraz omówił jak wyglądają poszczególne dni pracy w redakcji. Udzielił również wielu cennych rad oraz odpowiadał na pytania zadawane przez naszą szkolną redakcję.
Podczas wizyty w redakcji mogliśmy pochwalić się również naszymi osiągnięciami. Przynieśliśmy kilka numerów naszego szkolnego miesięcznika ?Z Budy?, który dostępny jest na stronie: www.zsprywopoczno.pl w zakładce news.

Zuzanna Goska, Arkadiusz Fornal i Mateusz Bartosik ? uczniowie Prywatnego Gimnazjum: ? Nasze szkolne czasopismo w ubiegłym roku obchodziło dziesięciolecie. Obecny skład redakcji pracuje wspólnie dopiero drugi rok, a już na swoim koncie mamy wiele sukcesów. W ubiegłym roku pracując w programie Junior Media wygraliśmy sześć razy wydruk swojej gazety i znaleźliśmy się w pięćdzisiątce najlepszych gazet w Polsce. Wtedy nagrodą główną był profesjonalny cyfrowy aparat fotograficzny. Największym naszym osiągnięciem było wygranie drugiej edycji Letniej Szkoły Junior Media. Wśród nagrodzonych znalazło się jeszcze dziewięć zespołów redakcyjnych m.in. z Poznania, Lublina, Radomia i Kwidzyna. Uczestnicy brali udział w interesujących warsztatach i doskonalili swoją wiedzę pod okiem dziennikarzy. Naszej szkolnej redakcji najbardziej spodobały się zajęcia z wielkim pasjonatem sportu ? Markiem Kondraciukiem. Nie zabrakło również czasu na wypoczynek i dobrą zabawę. Hotel oferował basen, boiska do gry w piłkę, grotę solną i wiele innych atrakcji. Grupa z letniej szkoły zwiedzała również pobliskie tereny Kleszczowa: zakłady przemysłowe, Górę Kamieńsk, muzeum kinematografii, manufakturę? Dziennikarze uczyli tajników swojej pracy w ośrodku Solpark, ale żeby bliżej poznać zawód dziennikarza organizatorki warsztatów zabrały całą grupę do siedziby redakcji gazety wojewódzkiej. Zwiedziliśmy drukarnię. Wielkim zaszczytem dla nas było to, że mogliśmy samodzielnie zasiąść i napisać artykuły obok dziennikarzy. Ostatniego dnia szkoły odbył się wyczekiwany mecz siatkówki pomiędzy uczestnikami letniej nauki, a Fundacją Mariusza Wlazłego i Michała Bąkiewicza. Zuzanna Goska i Karolina Kocemba ? redaktorki ?Z Budy? z Zespołu Szkół Prywatnych miały okazję przeprowadzić wywiad z jednym z najlepszych polskich siatkarzy ? Mariuszem Wlazłym. 25 września do wszystkich dzienników regionalnych prowadzących projekt Junior Media został dodany 8?stronicowy dodatek stworzony przez uczestników Letniej Szkoły Junior Media.
Wizyta w redakcji ?Tygodnika Opoczyńskiego? była dla nas nowym, bogatym doświadczeniem. Serdecznie dziękujemy redaktorowi prowadzącemu oraz wszystkim dziennikarzom za poświęcony nam czas oraz cenne wskazówki.

Redakcja ?Z Budy?
z Zespołu Szkół Prywatnychrzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (801) z dnia 16 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »