tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C+E, zagranica, tel. ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Przedostatnia w kadencji

 
W piątek, 15 października odbyła się czterdziesta, przedostatnia w tej kadencji, sesja Rady Powiatu. Jej pierwsza część miała charakter uroczysty. Wręczono doroczne nagrody starosty z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz podsumowano sportową rywalizację placówek oświatowych w roku szkolnym 2009/2010. Później radni przystąpili do realizacji roboczego porządku obradNagrodzeni nauczyciele


Sesja rozpoczęła się minutą ciszy ku czci ofiar tragicznego wypadku samochodowego pod Nowym Miastem, w którym zginęło 18 mieszkańców Drzewicy i okolic. Łącząc się w bólu z drzewiczanami cała sala odmówiła „Wieczny odpoczynek”. Radni mogli wesprzeć rodziny ofiar katastrofy składając dobrowolne datki.

Nagrody i statuetki
Pierwszym punktem części uroczystej było wręczenie nagród starosty nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez powiat. Nagrody za osiągnięcia dydaktyczno–wychowawcze otrzymało dziewięć osób. Pełną listę podaliśmy dwa tygodnie temu. Dodajmy, że każdy z wyróżnionych nauczycieli może liczyć na gratyfikację finansową w wysokości 2850 zł brutto.
Nagrody pieniężne otrzymały również placówki oświatowe, które dominowały we współzawodnictwie sportowym w minionym roku szkolnym. Nagrody przyznano trzem czołowym szkołom w każdej kategorii, dla sześciu najlepszych przygotowano statuetki. Wyróżnienia odebrali dyrektorzy, nauczyciele wychowania fizycznego oraz uczniowie.
W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła SP w Żarnowie, która zdobyła 266 pkt. Co trzeba podkreślić, placówka okazała się najlepsza w powiecie już trzeci raz z rzędu. Na drugim miejscu sklasyfikowano opoczyńską SP nr 2 (253 pkt) a na trzecim SP w Drzewicy (211 pkt). Czwarte miejsce przypadło w udziale SP nr 3 (190 pkt), piąte SP nr 1 (107 pkt), szóste SP w Wójcinie (106 pkt), siódme SP w Bukowcu nad Pilicą (80 pkt), ósme SP w Bielowicach (69 pkt). Łącznie sklasyfikowano dwadzieścia sześć szkół.
W kategorii szkół gimnazjalnych wygrało Gimnazjum w Mniszkowie, które od lat należy do czołówki w naszym powiecie. Placówka uzyskała 283 pkt. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Drzewicy (244 pkt), trzecie Gimnazjum w Paradyżu (204 pkt). Na czwartym miejscu znalazło się opoczyńskie Gimnazjum nr 3 (193 pkt). Piąta lokata przypadła w udziale Gimnazjum nr 1 (192 pkt), szósta Gimnazjum w Prymusowej Woli (177,5 pkt), siódma Gimnazjum w Poświętnem (136 pkt), ósma Gimnazjum w Żarnowie (95,5 pkt). W rywalizacji uczestniczyło szesnaście szkół.
I wreszcie szkoły ponadgimnazjalne. Tu pierwsze miejsce wywalczył Zespół Szkół Ogólnokształcących z dorobkiem 410 pkt. Drugi był Zespół Szkół Prywatnych (335 pkt), trzeci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (266 pkt). Na czwartej pozycji uplasował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy (233 pkt), na piątej Zespół Szkół Samorządowych nr 1 (160 pkt), na szóstej Zespół Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym (42 pkt) i na siódmej Zespół Szkół Zawodowych w Żarnowie (37 pkt). Zespół Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli nie został sklasyfikowany.

Starosta dementuje
Po przerwie, już bez licznego grona gości, rozpoczęła się robocza część sesji. Przed otwarciem obrad głos zabrał starosta Józef Róg, który odniósł się do plotek jakoby wyrokiem sądowym miał zabrane prawo jazdy i tym samym nie mógł wystartować w nadchodzących wyborach samorządowych. Zdecydowanie zdementował te nieprawdziwe informacje i na dowód pokazał zebranym prawo jazdy. – Jeżeli będą się zdarzać podobne insynuacje, założę sprawę cywilną – powiedział.
Sprawozdanie międzysesyjne z prac Zarządu Powiatu odczytał radny Bogdan Kubiszewski. Do informacji z ośmiu posiedzeń zarządu było tylko jedno pytanie. Radny Kazimierz Kożuchowski poruszył sprawę programu naprawczego dla Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie. Pytał o szanse uzyskania zezwolenia na prowadzenie DPS–u na czas nieokreślony.
Jak wyjaśniła dyrektorka DPS–u Renata Konecka, program naprawczy musiał być aktualizowany, a działania w tym względzie były i są konsultowane ze służbami wojewódzkimi. Wiążą się ze zmniejszeniem liczby pensjonariuszy do 46 osób i automatycznie z redukcją kadry. W białaczowskim budynku musi powstać m.in. podjazd dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
– Jeśli to wszystko wykonamy jest szansa, że pod koniec roku otrzymamy decyzję na prowadzenie DPS–u na czas nieokreślony. Oczywiście pod warunkiem budowy nowej siedziby placówki, bo funkcjonowanie domu przy 46 podopiecznych będzie bardzo trudne. Mam nadzieję, że budowa nowej siedziby ruszy i przez półtora roku przetrwamy – powiedziała Renata Konecka.

Bez dyskusji
W punkcie „zapytania i interpelacje” nie zgłosił się żaden radny. W kolejnym najwięcej pracy miał przewodniczący Nawrocki, który przedstawił informację na temat analizy oświadczeń majątkowych za 2009 rok. Przy aprobacie radnych zaprezentował ją w skrócie. Nie musiał też odpowiadać na pytania, bo takowych nie było. Bez dyskusji przebiegły następne punkty obrad dotyczące przygotowań dróg powiatowych do sezonu zimowego 2010/2011 i stanu oświaty w szkołach prowadzonych przez powiat.
Blok uchwał zrealizowano równie szybko. Radni wprowadzili zmiany do budżetu powiatu i szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych. Dokonali przesunięć kwot w uchwale dotyczącej zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz wysokości środków z PFRON–u.
Po raz kolejny przyjęli też uchwałę w sprawie likwidacji Powiatowego Ośrodka Metodycznego i Kształcenia Ustawicznego – placówki, która faktycznie nie działa już prawie półtora roku. Tym razem POMiKU zostanie zlikwidowany na papierze z dniem 10 stycznia 2011 roku i jest to decyzja ostateczna, ponieważ 20 lipca kurator oświaty w Łodzi wyraził pozytywną opinię w sprawie likwidacji ośrodka.
Na zakończenie obrad przewodniczący Nawrocki poinformował, że ostatnia sesja Rady Powiatu obecnej kadencji odbędzie się w drugim tygodniu listopada, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (693) z dnia 21 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »