tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Pieszo przez Warmię i Mazury

 
Tym razem na trasę rajdu pieszego wyruszyły dorosłe członkinie opoczyńskiego oddziału PTTK. W lipcu uczestniczyły w 51. Ogólnopolskim Wysoko Kwalifikowanym Rajdzie Pieszym – Grunwald 2010 zorganizowanym przez oddział PTTK w Olsztynie

Turystkami, które zwiedzały Warmię i Mazury pieszo były Małgorzata Aleksandrowicz z Żarnowa, Marianna Krakowiak z Szadkowic oraz Halina Kaftan z Opoczna. Przed sobą miały nie lada zadanie. Długość trasy do przejścia pieszego wynosiła około 250 km.
– W ciągu dwóch tygodni przeszłyśmy całą Warmię i odwiedziłyśmy jej najciekawsze zabytki. Zwiedziłyśmy także część Mazur – relacjonuje Halina Kaftan, prezes PTTK w Opocznie. – Była to niesamowicie ciekawa wyprawa. Oprócz pięknych zabytków, jezior i rezerwatów przyrody położonych na trasie naszej wędrówki, poznałyśmy ciekawych i sympatycznych ludzi z całej Polski, również jak my pozytywnie „zakręconych” na pukcie turystyki.
Opocznianki za cel wyprawy wybrały tzw. Trasę Kopernikowską. Szlak ten jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Pozwala na poznanie terenów, które dawniej znajdowały się we władaniu zakonu niemieckiego i biskupów warmińskich. Jednocześnie jego nazwa nawiązuje do najwybitniejszej postaci związanej z ziemią warmińską.
– Wędrówkę rozpoczęłyśmy od zwiedzenia krzyżackiego zamku obronnego w Nidzicy, następnie pola bitwy pod Grunwaldem oraz w Olsztynku pokrzyżackiego zamku i Muzeum Budownictwa Ludowego – jednego z najstarszych i największych skansenów w Polsce – opowiada Halina Kaftan.
Trasa właściwego rajdu startowała w Ostródzie. Po zwiedzeniu zabytków tego miasta turystki popłynęły do Elbląga Kanałem Ostródzko–Elbląskim, który w 2007 r. otrzymał tytuł jednego z siedmiu cudów Polski. Później rozpoczęła się wędrówka piesza. Na trasie znalazły się takie miejscowości jak Suchacz czy Kadyny. Przez Tolkmicko piechurki dotarły do Fromborka – miasta Kopernika. Stamtąd już blisko do Braniewa – najstarszego miasta Warmii. Następnym celem wędrówki było Pieniężno. – Z Pieniężna udałyśmy się do Krosna. Po krótkim odpoczynku ruszyłyśmy dalej, do Ornety położonej nad Drwęcą Warmińską – kontynuuje pani prezes.
Następnymi punktami rajdu były Lidzbark Warmiński, Smolajny Wieś, Dobre Miasto, Głotowo. I wreszcie Olsztyn, gdzie skończyła się wędrówka i spotkali uczestnicy wszystkich pięciu tras wytyczonych w ramach rajdu – około 430 osób. W Olsztynie odbyło się uroczyste zakończenie imprezy. Na mecie serwowano gorący posiłek, rozdano nagrody i upominki, miała także miejsce weryfikacja odznak.
– Ja i moje towarzyszki z oddziału zdobyłyśmy po pięć odznak, z czego jesteśmy bardzo zadowolone – podsumowuje Halina Kaftan. – Poznałyśmy wspaniałych ludzi, mamy dużo zdjęć i pamiątek, co pozwoli nam wspominać czas spędzony w miłym gronie bardzo serdecznie. Wakacje spędzone w ten niecodzienny sposób pozostaną w pamięci na wiele lat. Zachęcamy do aktywnego zwiedzania naszego kraju, bo jest on naprawdę piękny.


Halina Kaftan   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (683) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »