tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 „Kolorowe lato” z MDK

 
Propozycja zorganizowania półkolonii przez Miejski Dom Kultury okazała się bardzo trafna, interesująca i atrakcyjna. Różnorodny i bogaty program, nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił

Ferie zimowe zorganizowane prze MDK cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na tego typu imprezy, placówka przygotowała kolejną. Tym razem były to pierwsze wakacyjne półkolonie, którym przyświecało hasło „Kolorowe lato”.
Z letniej propozycji spędzania wolnego czasu skorzystało 90 dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Organizatorzy zadbali, by program półkolonii był atrakcyjny i każdy uczestnik mógł w nim znaleźć coś dla siebie.
Zajęcia odbywały się przez 10 dni od czwartku, 26 lipca do piątku, 6 sierpnia w godzinach od 10.00 do 16.00. Ich uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania pod okiem instruktorów z MDK: Agaty Andrzejewskiej, Aleksandry Mlonki, Lidii Stanek, Małgorzaty Nasulewicz, Jakuba Zięby, Przemka Nowaka, Wojciecha Turka, Andrzeja Kurowskiego i Edwarda Zagdańskiego.
W pierwszym tygodniu półkolonie rozpoczęły się od integracyjnej dyskoteki, podczas której dzieci prezentowały przygotowane wcześniej przez siebie stroje i makijaże. Uczestniczyły w konkursach i zabawach tanecznych, nie obeszło się również bez tradycyjnego „chrztu kolonisty”.
Każdy dzień przynosił nowe atrakcje, dlatego nikt nie narzekał na nudę. Najpierw dzieciaki odwiedziły basen i kino, a potem uczestniczyły w zajęciach muzycznych połączonych ze śpiewem, zajęciach plastycznych, modelarskich i teatralnych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się karaoke oraz zajęcia świetlicowe, podczas których można było zagrać w bilard, tenisa stołowego i gry planszowe. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach fitness, uczyły się podstaw tańca towarzyskiego oraz tańca sportowego, który poprowadziła trenerka zespołu „Aster” Beata Będerz. Nie zabrakło także zajęć sportowych, turniejów i zawodów na orliku przy ZSS nr 1.
Organizatorzy zadbali też o zajęcia edukacyjne. W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, placach zabaw czy też zachowania podczas kontaktu z agresywnym psem opowiadali: mł. asp. Barbara Stępień z KPP oraz strażacy z PSP – st. kpt. Dariusz Rzepka i mł. kpt. Paweł Wiktorowicz. Atrakcją był pokaz sprzętu strażackiego do akcji ratunkowej. Dzieci obejrzały również wóz strażacki. Terapeuta Marta Milczarczyk z Abstynenckiego Stowarzyszenia Klubu Wzajemnej Pomocy „Opoka” przygotowała i prowadziła spotkania na temat zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi. Przekazała szereg informacji również w formie warsztatów o zagrożeniach jakie czyhają na dzieci i młodzież nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. W programie „Kolorowego lata” znalazły się również wycieczki. Uczestnicy półkolonii odwiedzili Muzeum Regionalne oraz PiMBP. Nie lada atrakcją okazało się zwiedzanie piwnic biblioteki.
Drugi tydzień rozpoczął wyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego „Stanica” w Miedznej Murowanej. Piękna pogoda sprzyjała plenerowi malarskiemu, plażowaniu, pieszym wycieczkom, były też zabawy, gry i zawody sportowe. Zorganizowano ognisko i pieczenie kiełbasek. Największą atrakcją był wyjazd do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Na zwiedzających czekała ekspozycja plenerowa prezentująca urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznanie praw fizyki i świata przyrody. Co najważniejsze każde dziecko mogło dotknąć ekspozycji, spróbować i przekonać się jak to wszystko działa. Przewodnik i pilot wycieczek Renata Zielińska opowiadała uczestnikom wyjazdu o historii, zabytkach i ciekawostkach dotyczących nie tylko Krakowa, ale i innych miejscowości mijanych w czasie podróży.
Przez cały czas trwania półkolonii dzieci otrzymywały słodkie poczęstunki a uczestnicy konkursów upominki. O tym, jak bardzo podobały się półkolonie, świadczyły podziękowania i oklaski, którymi dzieci nagrodziły kolonijnych opiekunów. Dzieciakom było trochę smutno podczas pożegnania z ulubionymi instruktorami i nowymi przyjaciółmi. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i niespodziankę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (683) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »