tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Ostatnie pożegnanie

 
W poniedziałek, 7 października w Opocznie został pochowany reżyser filmowy i teatralny Tadeusz Junak, przez wiele lat związany z Opocznem, był absolwentem „Żeroma”.

Tadeusz Junak urodził się 1 lutego 1945 roku w Niukuzi k. Petersburga, skąd wraz z rodziną przybył do Opoczna. Tu spędził lata dzieciństwa i młodości. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, gdzie w 1962 r. przystąpił do matury. W 1966 r. ukończył filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1974 r. Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był współzałożycielem Warsztatu Formy Filmowej PWSFTViT, gdzie w latach 1971-74 realizował filmy eksperymentalne. Swoją pracę w kinematografii rozpoczął w Wytwórni Filmów Oświatowych w 1975 r.
Tadeusz Junak otrzymał wiele nagród m.in. w 1987 - nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za reżyserię spektaklu teatru telewizji „Gniazdo głuszca” czy w 1989 roku nagrodę Złoty Ekran za reżyserię widowiska Teatru TV „Dom, który zbudował Jonathan Swift”.
Odebrał także wiele nagród filmowych: w 1981 za film „Pałac” Złotą Kamerę przyznawaną przez tygodnik „Film” w kategorii: debiut reżyserski w filmie fabularnym. W roku 1980 za ten sam film otrzymał w Koszalinie (KSF „Młodzi i film”) nagrodą za debiut reżyserski. W 1978 roku w Olsztynie, na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej otrzymał Złotego Szczupaka za reżyserię filmu „Czysta chirurgia” a także za reżyserię widowiska teatralnego „Obłomow”. W tym samym roku za film „Czysta chirurgia” odebrał nagrodę I stopnia Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za debiut reżyserski w dziedzinie filmu telewizyjnego (rok wcześniej ten film otrzymał wyróżnienie ministra obrony narodowej.
Dorobek filmowy Tadeusza Junaka jest bogaty. W 1984 roku wyreżyserował film „Rycerze i rabusie”, w 1983 roku był twórcą scenariusza i wyreżyserował film „Ostrze na ostrze”, w 1982 wyreżyserował „Gry i zabawy”, w 1980 napisał scenariusz i wyreżyserował „Pałac”, w 1979 roku był reżyserem „Epizodu”, w 1977 roku „Czystej chirurgii”.
Tadeusz Junak odwiedził Opoczno między innymi podczas zjazdu absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w 1985 r. Podczas uroczystości wyświetlono jego film „Rycerze i rabusie”.
Od 2002 r. pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Studia Teatru Telewizji przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.


hyd   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (648) z dnia 11 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »