tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Z wizytą w Kazimierzu Dolnym

 
We wtorek, 17 września Zarząd Powiatowy TPD zaprosił na wycieczkę autokarową grupę młodych wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas na pomoc rówieśnikom i młodszym kolegom znajdującym się w potrzebie


W drodze do celu grupa zatrzymała się w Czarnolesie, gdzie mieści się muzeum poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Przy pomniku poety, w kroplach deszczu sprzyjających zadumie, uczestnicy wycieczki usłyszeli fragmenty "Trenów", recytowanych przez Józefę Nitę, poetkę i członkinię grupy "Nad Wąglanką". Pani Józefa zaprezentowała także własny wiersz o charakterze autobiograficznym, w którym opisuje swoje miejsce na ziemi. Pobyt w miejscu związanym z wielkim poetą zainspirował organizatorki wyjazdu do ogłoszenia konkursu wśród uczestników na wiersz o wycieczce i zwiedzanych miejscach. Była to prawdziwie spontaniczna twórczość, ograniczona czasem, gdyż rozstrzygnięcie konkursu miało odbyć się w drodze powrotnej. Nagrody w postaci słodkich kazimierskich kogutów, ufundowanych przez zarząd TPD, otrzymały autorki czterech wierszy.
Zbliżając się do Kazimierza Dolnego wycieczkowicze otrzymali kolejną zagadkę. Mieli wymienić trzy postacie, łączące nasze miejscowości. Co mogą mieć wspólnego Opoczno i Kazimierz Dolny? Okazało się, że pytanie nie było aż tak trudne. Dwie z nich to postaci historyczne, Kazimierz Wielki i Esterka. Trzecia postać to Jerzy Sikorski ? opocznianin, obecnie mieszkający w okolicach Kazimierza ? twórca słynnego w naszym mieście Pegaza sprzed MDK.
Kazimierz Dolny przywitał wycieczkowiczów znośną pogodą. Udało się wejść na Górę Trzech Krzyży, skąd można było podziwiać panoramę okolicy. Po zejściu na dół grupa udała się do jednego z najbardziej znanych wąwozów ? Plebanki, co wzbudziło w uczestnikach chęć zwiedzania jeszcze innych w przyszłości. Kolejny punkt programu, rejs statkiem po Wiśle, odbywał się w deszczu, ale nie zraziło to uczestników i wszyscy pod parasolami pozostali na górnym pokładzie. Potem udali się na poczęstunek.
Wieczorem wszyscy w doskonałych nastrojach i zintegrowani wrócili do swoich domów. Po raz kolejny wyprawa przygotowana przez zarząd TPD zakończyła się sukcesem. Jak zawsze obok zwiedzania nie zabrakło także konkursów z nagrodami, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. W wycieczce uczestniczyło czterdzieścioro czworo uczniów z ZSS nr 1, 2 i 3, LO oraz ZSP nr 1, pod opieką członkiń zarządu TPD: Heleny Stasiak i Józefy Nity. Z ramienia szkół nad bezpieczeństwem uczniów czuwały: Jolanta Zapała, Danuta Wedlechowicz, Katarzyna Kobierska i Grażyna Stępień.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (846) z dnia 27 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »