tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Rodzina Casteel

 
Kolejna saga Virginii C. Andrews, autorki prawie dwudziestu bestsellerowych cykli. Tym razem o wyjątkowo trudnych losach swojej rodziny opowiada Heaven Leigh Casteel, młoda, zdeterminowana dziewczyna, która usiłuje zapewnić lepsze życie sobie i swojemu rodzeństwu"Rodzina Casteel", Virginia C. Andrews, Prószyński i S?ka, Warszawa 2013


Bohaterów pierwszej części cyklu poznajemy w Wirginii Zachodniej, gdzie mieszkają w ubogiej chatce na zboczach pasma górskiego zwanego Wzgórzami Strachu. Ich historia daleka jest jednak od sielanki. Nie tylko z powodu wieloletniej nędzy, częstego głodu, brudu, przenikliwego zimna i codziennej ciężkiej pracy. Gromadka kochających się, niczemu winnych dzieci, odrzuconych i pogardzanych przez otoczenie, w tak trudnych warunkach pozostawiona zostaje sama, gdyż opuszczona przez matkę zostaje w końcu sprzedana obcym ludziom przez nieczułego, wiecznie nieobecnego w domu ojca alkoholika.
Główna bohaterka powieści, Heaven, w wieku dziesięciu lat dowiaduje się od swojej babki Annie, że jej prawdziwa matka zmarła przy porodzie w wieku zaledwie 14 lat. Przepiękna, krucha dziewczyna o srebrnobiałych włosach, wychowana w dostatku w rodzinnym domu w Bostonie, nie zniosła trudów życia w górach. O śmierć ukochanej, swojego anioła, ojciec, Luke Castell obwiniał swoją pierworodną córkę. To miał być powód nienawiści i obojętności, jakimi mimo starań Heaven zawsze darzył ją ojciec.
Bystra i ładna dziewczyna, chodząca w łachmanach potrafiła ocalić marzenia i nadzieję na lepsze życie. Pomaga niezaradnej życiowo i nieszczęśliwej macosze Sarze w licznych domowych obowiązkach i wraz z ukochanym bratem Tomem opiekuje się młodszym rodzeństwem ? próżną i wyuzdaną Fanny, chorowitą Naszą Jane i uroczym, cichym Keithem. Jedyna radością w jej życiu są książki i szkoła w pobliskim Winnerrow, w której troską otacza ją ukochana nauczycielka.
Zmiany w końcu nadchodzą, ale niestety na gorsze. Kolejne dziecko Sary rodzi się martwe. Tego samego dnia umiera babka, Annie, a z powodu jej śmierci dziadek Toby zamyka się w sobie i dziwaczeje. Nieszczęśliwa, niekochana, wiecznie samotna Sara po stracie dziecka popada w obłęd. Zaniedbuje swoje obowiązki, aż w końcu opuszcza dzieci i odchodzi. Pozostawione ze schorowanym dziadkiem dzieci muszą radzić sobie same. Czternastoletnia Heaven przejmuje odpowiedzialność za rodzinę. Ojciec, który pojawia się czasem i podrzuca torbę z jedzeniem, nie przejmuje się ich losem. Kiedy po długich, wyjątkowo trudnych tygodniach wraca do chaty na Boże Narodzenie, sprowadza obcych i mimo rozpaczy kochającego się rodzeństwa jedno po drugim wysprzedaje swoje dzieci po 500 dolarów za każde.
Nowe rodziny, mimo nieszczęścia rozdzielonych dzieci, stają się szansą na normalne życie. Nie wszyscy z rodzeństwa trafili jednak do kochających ludzi. Szczęścia w nowej rodzinie nie odnalazła również bohaterka, która trafia do wychowanej w Winnerrow Kitty, kobiety odrzuconej niegdyś przez matkę Heaven, która w ten sposób chce się na nim zemścić. Niezrównoważona psychicznie Kitty dręczy dziewczynę, upokarza i traktuje jak niewolnicę, zmuszając do wszelkich domowych prac. Wybawcą okazuje się jej mąż, młody Cal, który w końcu zakochuje się w Heaven i ją wykorzystuje. Powrót do Winnerow i śmierć chorej na raka Kitty staja się początkiem nowego etapu w życiu młodej, doświadczonej przez los dziewczyny. Po odnalezieniu rodzeństwa, nie wybaczając ojcu, Heaven wyrusza do Bostonu na poszukiwania rodziny swojej prawdziwej matki i nowego szczęśliwego życia.
Powieść to bogata, epicka saga. Jest utrzymana w atmosferze grozy, a opisane w niej wstrząsające wydarzenia i emocje tym bardziej uderzają czytelnika, że dotyczą najmłodszych. Autorka po mistrzowsku ukazuje zło świata i ludzi, widziane oczami dzieci. Unikając bezpośrednich oskarżeń dowodzi, że cierpienia dzieci, wpływające bez wątpienia na ich dorosłe życie, są wyłącznie ich winą.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »