tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Usługi Parkieciarskie Mateusz Pręcikowski ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Podbili Europę i dostali nagrodę

 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy został nagrodzony przez Komisję Europejską w prestiżowym konkursie European Language Label. Jest jedyną szkołą ponadgimnazjalną w naszym powiecie, która może się pochwalić takim osiągnięciemCzerwcowa uroczystość zakończenia projektu


European Language Label (ELL) – europejski znak jakości dla nowatorskich inicjatyw w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych – jest przyznawany od 1998 roku we wszystkich krajach uczestniczących w programie „Uczenie się przez całe życie”. Laureaci są wyłaniani w drodze konkursu projektów. Otrzymują prestiżowe certyfikaty podpisane przez komisarza UE ds. wielojęzyczności oraz ministra edukacji. Opisy nagrodzonych projektów są zamieszczane w Internecie, m.in. w międzynarodowej bazie na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Polskie instytucje mogą ubiegać się o znak od 2002 roku. Konkurs ELL jest prowadzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Agencję Narodową programu „Uczenie się przez całe życie” oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie zgłaszane projekty muszą spełniać ustalone przez Komisję Europejską wymagania, m.in. wnosić wartość dodaną do dotychczasowych krajowych praktyk nauczania i uczenia się języków obcych, mieć wymiar europejski i promować językową różnorodność UE. Powinny też dawać możliwość ich zastosowania w przypadku różnych grup wiekowych, w innych krajach i kontekstach kulturowych.
W czwartek, 30 września komitet selekcyjny programu ELL wyłonił 15 laureatów tegorocznej edycji konkursu przyznając nagrody w różnych kategoriach. Miło nam poinformować, że nagrodę w kategorii projektów instytucjonalnych dla szkół ponadgimnazjalnych otrzymał ZSP w Drzewicy za projekt „Opoczyńscy policjanci podbijają Europę”.
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2009/2010 pod kierunkiem anglistki Anny Niemczyk–Więckowskiej przy współpracy pozostałych nauczycieli języków obcych: Ilony Długosz, Beaty Pancer i Marty Sobolewskiej. Charakteryzował się oryginalnością, wielojęzycznością (języki angielski i niemiecki) oraz interdyscyplinarnym charakterem. Podnoszenie kwalifikacji językowych uczestników połączone zostało ze zdobywaniem wiedzy z zakresu pracy policjanta i umiejętnością prowadzenia dialogu międzypokoleniowego.
Przypomnijmy, że w projekcie uczestniczyli uczniowie klas policyjnych ZSP oraz policjanci z terenu Opoczna i Drzewicy, a zajęcia miały charakter językowych warsztatów integracyjnych. Nauka języka obcego nie była więc postrzegana jako realizacja programu nauczania odrębnego przedmiotu, lecz stanowiła integralny element wszystkich sfer życia szkoły i społeczności lokalnej. Jednocześnie projekt idealnie wpisywał się w tegoroczne priorytety konkursu, którymi były: nauka języka w społeczności lokalnej oraz umiejętności językowe jako przygotowanie do pracy zawodowej.
Koordynatorka programu European Language Label w Polsce Anna Grabowska podkreśliła, że nagrodzone projekty posłużą jako przykłady dobrej praktyki i zachęcą twórczych nauczycieli języków do ubiegania się o ELL, potwierdzając motto konkursu, że nauczanie i uczenie się języków obcych może być prawdziwą pasją, a nie tylko obowiązkiem. Ceremonia rozdania certyfikatów ELL odbędzie się w grudniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Realizatorom projektu z ZSP gratulujemy!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (692) z dnia 15 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »