tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Żagielfinanse oferuje:
Pożyczki BANKOWE ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Znani opocznianie (cz. 2)

 
Rudolf Skuherský na znaczku z 1957 roku


Rudolf Skuherský (1828-1863)
Czeski matematyk, pierwszy profesor geometrii wykreślnej na politechnice w Pradze. Patriota, starający się o równouprawnienie języków czeskiego i niemieckiego jako języków nauczania.
Urodził się 23 kwietnia 1828 w Opočnie. Tam też przeżył dzieciństwo. Uczęszczał do gimnazjum w Hradec Králové a później w Broumov. Naukę kontynuował w szkole realnej w stolicy Czech, Pradze. Następnie podjął studia na politechnice praskiej (1844), gdzie studiował matematykę u słynnego austriackiego matematyka i fizyka Christiana Andreasa Dopplera oraz fizykę i botanikę. Po roku nauki przerwał studia i powrócił do rodzinnego Opočna. Przez trzy lata pracował jako urzędnik gospodarczy. W 1848 roku ponownie udał się do Pragi by powrócić. Stąd przeniósł się do Wiednia i tam ukończył studia.
W stolicy monarchii opublikował swoją pierwszą pracę z geometrii wykreślnej opracowaną pod kierunkiem profesora Johanna Ho-niga na temat projekcji ortograficznej ("Die ortographische Parallelperspective", 1850). Przez dwa lata był asystentem geometrii wykreślnej na miejscowej akademii. W 1852 roku powrócił do Pragi. Otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego geometrii wykreślnej i rysunku technicznego. Później, w 1984 roku, uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Jako pedagog, na początku lat 60. XIX w., wraz z kilkoma innymi znanymi czeskimi profesorami, podjął starania o równouprawnienie języka czeskiego i niemieckiego jako języków nauczania. W tym celu w roku akademickim 1861?62 prowadził wykłady z geometrii wykreślnej w obu tych językach. Były to pierwsze zajęcia prowadzone na politechnice praskiej w języku narodowym.
Starania patriotów czeskich o równouprawnienie języka ojczystego z urzędowym językiem niemieckim przyniosły wkrótce owoce. Już w roku akademickim 1864?65 zajęcia na uczelni odbywały się w obydwu językach. Wkrótce potem doszło do podziału uczelni na część czeską i niemiecką. Niestety R. Skuherský już tego nie dożył. Zmarł niespodziewanie na błonicę 9 października 1863 roku.
R. Skuherský był w 1860 posłem sejmiku ziemskiego za powiaty Chrudim i Nasavrky. Aktywnie działał w Towarzystwie Gimnastycznym ?Sokół?.
Uważany jest za założyciela czeskiej szkoły geometrii wykreślnej oraz twórcę tzw. projekcji ortograficznej, która jednak ustąpiła z czasem projekcji aksonometrycznej. Wynalazł tzw. metodę Skuherskiego używaną w aksonometrii prostokątnej.


* * *Josef Vorel
Josef Vorel (1801-1874)
Czeski duchowny, kompozytor, twórca pieśni ludowych. Urodził się 13 listopada 1801 r. w Opočnie. Był synem Jana Vorela, znanego opoczyńskiego nauczyciela. Uczęszczał do gimnazjum w Rychnov nad Kn-žnou. Następnie podjął studia filozoficzne i teologiczne w Pradze. Uczelnię ukończył w 1825 roku. Otrzymał święcenia kapłańskie i objął posadę duchownego w Cerhovicach. Potem pełnił służbę duszpasterską w Žebŕku i Počaplech. Od 1835 roku do śmierci był duchownym w Zdicach.
Utrzymywał aktywne kontakty z wybitnymi przedstawicielami czeskiego odrodzenia narodowego (Josefem Jungmannem, Šebestiánem Hněvkovským, Jan i Vojtěchem Nejedlý).
Komponował pieśni ludowe do tekstów napisanych przez autorów czeskich (F. L. Čelakovský, F. J. Kamenický, K.J. Erben).
Zmarł 19 grudnia 1874 roku.
(cdn.)


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (768) z dnia 30 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »