tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Poetycko i nastrojowo

 
W piątek, 22 października w kawiarni Metro Cafe odbył się wieczór poetycko–muzyczny promujący debiutancki tomik poezji Katarzyny Baranowskiej zatytułowany „Tęsknota kropel”

Spotkanie z poezją poprowadził Wiktor Biernacki z Klubu Literackiego „Nad Wąglanką” i Izabela Wiktorowicz, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie. Główną bohaterką tego wieczoru była autorka tomiku poezji zatytułowanego „Tęsknota kropel” Katarzyna Baranowska z Sędowa.
Kasia jest absolwentką LO w Opocznie, a obecnie studentką III roku filologii polskiej w Filii Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego w Piotrkowie Trybunalskim. Zadebiutowała wierszem pt. „Krzyk” na łamach „Tygodnika Trybunalskiego”. W lutym tego roku kilka jej utworów zostało wydrukowanych także na łamach miesięcznika „Stowbial”. Autorka jest uczestnikiem warsztatów literackich, pod kierunkiem dr Danuty Muchy oraz członkinią zarządu Studenckiego Koła Naukowego Literatów. Jak sama mówi – poezja jest jej pasją, którą będzie się starała udoskonalać.
Ten najważniejszy w swoim życiu, bo pierwszy tomik autorka zadedykowała swoim rodzicom – „Sacrum świata ukryłam dar drobiazg bezcenny uczucie zapisane dźwiękiem miłości”. To oni stworzyli mi mały świat, w którym mogę zapomnieć o wszystkich problemach i dzięki nim mogę realizować swoje pasje – mówi Katarzyna Baranowska.
Piątkowe spotkanie z poezją różniło się od dotychczasowych, organizowanych przez Klub Literacki „Nad Wąglanką”. Wybrane utwory z debiutanckiego tomiku przedstawiali zaproszeni goście: Iwona Kozieł, Aneta Palkowska oraz przyjaciółka poetki – Agnieszka Dziedzic. Prezentacje utworów były przeplatane pytaniami zadawanymi przez Wiktora Biernackiego i Izabelę Wiktorowicz. Dotyczyły one nowo powstałego tomiku wierszy. Niektóre odpowiedzi wymagały bardzo osobistych refleksji, ale dzięki temu główna bohaterka mogła opowiedzieć o sobie i swojej twórczości.
Zapytana o ulubiony wiersz z tego tomiku odpowiada, że jest kilka takich, ale jej ulubionym wierszem jest wiersz „Modlitwa”. Jak sama mówi zafascynowana jest epoką romantyzmu oraz pozytywizmu, w którym przeważającą formą literacką były wiersze białe. Nic dziwnego, że utwory tego typu znajdują się w tomiku. Inspirację do pisania czerpie z życia, z tego co ją wokół otacza oraz z najbliższych jej osób, przyjaciół i różnorodności ich charakterów.
Publiczność miała okazję wysłuchać nie tylko wierszy głównej bohaterki wieczoru, ale także członków Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. O świetną oprawę muzyczną zadbali Łukasz Mrozikowski oraz solistki Katarzyna Jaroszyńska i Justyna Kowalczyk. Znakomite utwory i muzyka pozwoliły na chwile wyciszenia i głębszych refleksji.
Tomik ukazał się dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów, któremu za naszym pośrednictwem autorka serdecznie dziękuje. Pani Katarzyna jest także wdzięczna przyjaciołom, którzy wierzyli w to, że zrealizuje swoje marzenia.
Na zakończenie spotkania chętni mogli porozmawiać z młodą poetką, zadać nurtujące ich pytania. Można było także kupić tomik i otrzymać dedykację od autorki.
Spotkanie zorganizowali wspólnie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Białaczowie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (694) z dnia 29 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »