tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Rozśpiewana Kraśnica

 
30 wykonawców, soliści, zespoły i chóry, różne kategorie wiekowe, dzieci, młodzież i dorośli. Ponad 140 osób zaprezentowało w niedzielny wieczór swoje umiejętności wokalne, uczestnicząc w II Parafialnym Przeglądzie Piosenki Religijnej Kraśnica 2010. To święto wpisuje się już w kalendarz imprez naszego regionuNajmłodsza uczestniczka


Mieszkańcy sześciu miejscowości z terenu parafii św. Wojciecha wystawili swoich przedstawicieli do udziału w II Parafialnym Przeglądzie Piosenki Religijnej, który odbył się 24 października w kraśnickim kościele. W przeglądzie wzięło udział ponad 140 osób.
– Taka ilość uczestników była dla nas ogromnym zaskoczeniem – powiedział Jarosław Kołodziejczyk, pomysłodawca imprezy. – Chcąc zmieścić się w sensownych ramach czasowych byliśmy zmuszeni do ograniczenia repertuaru poszczególnych uczestników tylko do jednego utworu. Dzięki temu wszystkie osoby, które się zgłosiły mogły zaprezentować swoje umiejętności.
Ponieważ głównym celem przeglądu w Kraśnicy było propagowanie piosenek religijnych wśród mieszkańców, tym większą radość sprawiła organizatorom liczba 22 występujących solistów. Swego zadowolenia nie krył organista Michał Fiderek, który czuwał nad merytorycznym aspektem koncertu. – Najbardziej cieszy nas fakt, że coraz więcej wykonawców nie decyduje się na stosowanie gotowych podkładów muzycznych, ale przede wszystkim na żywy akompaniament z wykorzystaniem instrumentów – mówił.
Obok najliczniejszej grupy solistów na przeglądzie zaprezentowały się także zespoły („Emaus” oraz „Melodia” z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie), chór ze szkoły podstawowej w Dębie, koła gospodyń wiejskich z Dęby, Kraśnicy i Modrzewia oraz dwa duety. Jak zawsze na rozpoczęcie i zakończenie przeglądu wystąpili gospodarze, czyli schola i chór parafialny z Kraśnicy.
Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki. Najmłodsze uczestniczki miały zaledwie cztery lata, ale potrafiły swoimi piosenkami zdobyć publiczność, która reagowała bardzo żywiołowo, nie szczędząc braw. Na uwagę zasługuje także fakt, że w Kraśnicy wystąpił jedyny solista Czesław Jakubowski z Dęborzeczki, który doskonale poradził sobie z trudnym repertuarem Edyty Geppert. Zaśpiewana przez niego piosenka „Zamiast”, wywołała aplauz.
Gościem specjalnym tegorocznego przeglądu piosenki religijnej był zespół klerycki z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, który przyjechał na zaproszenie ks. proboszcza Jacka Bajona. To była świetna decyzja. Mury kraśnickiego kościoła nie widziały nigdy dotąd takiego żywiołowego koncertu. Skrzypce, gitary, pianino cyfrowe a przede wszystkim perkusja sprawiły, że w kościele wytworzył się niezwykły klimat. Występowi alumnów towarzyszyła także prezentacja multimedialna, a między utworami wykonawcy opowiadali zebranym jak wygląda codzienne życie w seminarium.
Na zakończenie wszyscy wykonawcy po otrzymaniu pamiątkowych dyplomów i upominków, udali się do świetlicy wiejskiej na wspólny posiłek, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy.
Przegląd przygotowała parafia św. Wojciecha oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy. Koordynacją działań całego zaplecza organizacyjnego zajęły się Anna Orłowska i Bożena Fura. Zdjęcia z tej imprezy można zobaczyć pod adresem www.oaza–krasnica.bloog.pl


rzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (694) z dnia 29 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »