tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Piątek, 13

 
Czy naprawdę jest pechowy?

Przed nami mrożący niektórym krew w żyłach dzień ? piątek trzynastego. Na szczęście tylko jeden w bieżącym roku. Czy jednak już sama wiara w pechowość tego dnia nie jest samosprawdzającą się przepowiednią? Piątek, 13, jeśli staje się pechowy, to głównie z powodu naszego nastawienia. Od lat przecież wmawiano nam, że to najgorszy dzień w roku i należy wtedy mieć się na baczności. Sprawdźmy, korzystając z badań przeprowadzonych przez fachowców, prawdziwość tej tezy?
Trzynasty w piątek jest uznawany za dzień pechowy w: Polsce, Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Norwegii, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii i na Filipinach. Jednak nie wszędzie na świecie piątek trzynastego ma taką złą sławę. W północnej, protestanckiej części Niemiec dzień ten uchodzi za dobry termin ślubu. W tradycji żydowskiej 13 jest liczbą szczęścia. Podobnie w Japonii. Także w kulturze Majów była to szczęśliwa liczba związana z rachubami kalendarzowymi. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany trzynasty we wtorek, zaś we Włoszech ? 17 w piątek. Ten ostatni przesąd pochodzi z czasów rzymskich. W cyfrach łacińskich 17 zapisuje się XVII, których anagram daje VIXI, co oznacza ?żyłem??
Polacy też są przesądni ? wynika z przeprowadzonego dwa lata temu sondażu TNS OBOP. 58 proc. Polaków wierzy w zabobony. Aż 65 proc. kobiet i 51 proc. mężczyzn wierzy, że coś może przynieść pecha lub szczęście. Skłonność do przypisywania pewnym zdarzeniom magicznego znaczenia charakteryzuje najczęściej gospodynie domowe (74 proc.), 50?latków (67), bezrobotnych (66), pracowników administracji i usług (64) i tych, którzy źle oceniają swoją sytuację materialną (63). Czarny kot zwiastuje nieszczęście zdaniem blisko jednej trzeciej społeczeństwa (31 proc.). Liczba 13 wróży nieszczęście według 21 proc. ankietowanych.
Specjaliści z Biura Likwidacji Szkód jednego ze znaczących towarzystw ubezpieczeniowych, na podstawie przeanalizowanych danych, zaprzeczają tym obiegowym opiniom.
Okazuje się, że w piątek, 13 liczba nieszczęśliwych wypadków jest niemal o połowę niższa niż w inne piątki w roku. Dotyczy to nie tylko złamań czy skręceń, ale także szkód komunikacyjnych. Tego dnia liczba zgłoszeń o pomoc ?assistance? widocznie maleje. Przyczyną może być większa ostrożność klientów obawiających się pecha. Statystycznie więc rzecz biorąc, jazda samochodem jest w piątki, 13 odrobinę bezpieczniejsza. Również badania holenderskiego centrum statystycznego dla ubezpieczycieli CVS wykazały, że w dni, w które trzynasty dzień miesiąca przypada w piątek, zdarza się mniej wypadków, mniej pożarów i mniej kradzieży niż w zwykłe piątki.
Najwięcej szkód zgłaszanych w piątek, 13 dotyczy mężczyzn do 20 roku życia. Tego ?pechowego? dnia klienci częściej dzwonią z prośbą o poradę czy konsultację. Co ciekawe, 13 liczba telefonów zwiększa się o 13 proc.
Statystyki wykazały, że najbardziej nieszczęśliwą kombinacją w roku jest piątek? 11. Najmniej szkodowe dni w miesiącu to 23 i 31, a najbardziej ? 3. Najwięcej zgłoszeń Biuro Likwidacji Szkód odbiera w poniedziałki. Ich liczba w ten dzień tygodnia zwiększa się aż o połowę. Sytuacja wygląda podobnie zarówno przy szkodach na osobie, jak i komunikacyjnych.
Podobno największego pecha mają ci, którym czarny kot przebiegnie drogę w piątek, trzynastego. Najgorzej mają zapewne ci, którzy takiego zwierzaka mają w domu. Nie unikną przebiegania im drogi nawet wiele razy? Nasza rada na najbliższy piątek ? więcej luzu! Bądźmy tego dnia ? na przekór ? bardziej uśmiechnięci i mili dla siebie. Zanućmy z rana dawny przebój zapewniający, że ?trzynastego nawet w grudniu jest wiosna?. Wtedy wszystko ułoży się po naszej myśli.


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (722) z dnia 13 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »