tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Odszedł generał

 
10 listopada na wieczną wartę odszedł generał Kazimierz Załęski „Bończa”. Niezwykle związany z ziemią opoczyńską legendarny dowódca partyzancki zmarł w wieku 90 lat.





Kazimierz Załęski urodził się 24 stycznia 1919 roku w Radomiu. W 1939 roku ukończył Wołyńską Szkołę Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W czasie wybuchu wojny przebywał koło Wielunia. Z oddziałem, którego został dowódcą wycofywał się w kierunku Warszawy.
Po kapitulacji stolicy nie wykonał rozkazu, nie złożył broni, nie poddał się do niewoli niemieckiej. Rozwiązał oddział i rozdał konie podwładnym, a broń zniszczył. Po kilku dniach w cywilnym ubraniu wydostał się z Warszawy i wrócił do rodzinnego Radomia, gdzie następnie rozpoczął działalność konspiracyjną jako komendant dzielnicy Zamłynie. Przyjął pseudonim „Bończa”. Wiosną 1944 roku na skutek licznych aresztowań harcerzy z Szarych Szeregów wraz z pozostałymi partyzantami udał się w okolice Radomia, do lasu. W pobliżu wsi Łagodne koło Skarżyska-Kamiennej spotkał świetnie uzbrojony oddział partyzancki NSZ. Po przyłączeniu się do oddziału „Kamień” i konflikcie z jego dowódcą, przekonał część partyzantów do przejścia do Armii Krajowej. Po spotkaniu z dowódcami Okręgu Piotrkowskiego AK w czerwcu 1944 r. powstał Oddział Partyzancki „Bończa”, który podporządkował się całkowicie łódzkiemu Kedywowi. Oddział „Bończy” liczył w tym czasie około 80 ludzi i był bardzo dobrze uzbrojony, zwłaszcza w broń maszynową oraz jednolicie umundurowany. Brał udział w wielu potyczkach z okupantem. Po uformowaniu 25 pp AK Kazimierz Załęski był dowódcą 2 kompanii i zasłynął między innymi w bitwie pod Diablą Górą 16 sierpnia 1944 r. Po wojnie wraz grupą młodych żołnierzy z pułku i dywersji osiadł w Jeleniej Górze. W trakcie represji i polowań na żołnierzy Armii Krajowej, ułatwiał niektórym żołnierzom przedostanie się przez zachodnią granicę. Po aresztowaniu został skazany na 5 lat więzienia. Po odbyciu kary zamieszkał w Kielcach.
Kazimierz Załęski był autorem wspomnień drukowanych w czasopiśmie: „Kurier - Kultura i Rzeczywistość”. Odznaczony był Orderem Virtuti Militari i innymi najwyższymi odznaczeniami wojskowymi. Między innymi Kongres Polaków w Szwecji uhonorował go Nagrodą im. Romana Koby za pracę z młodzieżą, z zachowaniem najwyższych wartości. Od wielu lat Kazimierz Załęski organizował pomoc charytatywną dla placówek medycznych i pomocy społecznej we współpracy z Medycznym Wsparciem dla Polski w Sztokholmie. Sprowadzał do regionu świętokrzyskiego sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Od wielu także lat dla najlepszego ucznia Gimnazjum w Żarnowie fundował nagrodę pieniężną w wysokości 100 dolarów. W ubiegłym roku były to dwie nagrody - 100 dolarów i 100 euro.
3 maja 2008 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Wśród awansowanych znalazł się żołnierz 25 pp AK im. ziemi piotrkowsko-opoczyńskiej Kazimierz Załęski ps. „Bończa”, honorowy obywatel między innymi Żarnowa i Piotrkowa Trybunalskiego.
Niech spoczywa w pokoju.


Tomasz Łuczkowski   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (645) z dnia 20 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »