tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 O dopalaczach

 
Działają jak narkotyki i mogą uzależniać. Ale bez problemu kupi się je w sklepie. Punkty z dopalaczami działają już nie tylko w dużych miastach. Coraz więcej powstaje ich w mniejszych miejscowościach. Są także w naszym mieście.

Dopalacze to substancje powodujące efekty zbliżone do narkotyków. Według ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wiele substancji stosowanych w dopalaczach jest już zabronionych. Ale niestety, nie wszystkie. Sklepy, które oferują tego typu produkty, deklarują, że oferowany w nich towar nie jest przeznaczony do spożycia i przeznaczony jest tylko dla kolekcjonerów. Nowe sklepy z dopalaczami powstają bardzo szybko. Pierwszy powstał w 2008 roku, a teraz jest ich w całej Polsce ponad 260, w tym trzy w naszym mieście.
W Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświecona walce z dopalaczami. Miejsce, gdzie odbyła się konferencja, nie było przypadkowe, bo właśnie w Łodzi odnotowano dwa zgony młodych ludzi. Ich nagła śmierć była spowodowana prawdopodobnie zażyciem dopalaczy. Podczas konferencji mówiono m.in. o tym, że działania rządu i parlamentu zmierzają do wprowadzenia jak najsprawniejszych mechanizmów identyfikacji nowych substancji odurzających, pojawiających się na rynku. Bardzo ważne jest sprawne i szybkie informowanie opinii publicznej o produktach szkodliwych dla zdrowia. Sklepy powstają w centrum miasta, a zagrożenie takimi substancjami, jak informują media jest ogromne. Dzięki nowym mechanizmom identyfikacji, dopalacze wykazujące cechy substancji odurzających lub psychotropowych zostaną objęte kontrolą ustawową z wszelkimi jej rygorami, a pozostałe, jako te nieszkodliwe będą mogły być przedmiotem wolnego obrotu gospodarczego. Jest to bardzo ważne z tego względu, że zdaniem specjalistów, tylko znikoma część składników dopalaczy może być potencjalnie groźna dla zdrowia, konieczne jest wyodrębnienie takich substancji.
Działania podejmowane przez rząd można podzielić na trzy etapy. Pierwszy polega na natychmiastowym wpisaniu na listę substancji kontrolowanych kolejnych szkodliwych składników dopalaczy. Nad tym projektem obraduje senat. Drugi etap to wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Całkowity zakaz reklamy dopalaczy. Trzeci etap, to opracowanie stałego i przynoszącego szybkie efekty mechanizmu, umożliwiającego diagnostykę nowych substancji pojawiających się na rynku. Ocena nowych substancji pod kątem ich szkodliwości musi być natychmiastowa. Każdy środek odurzający lub substancja psychotropowa zostanie poddany wspomnianej wyżej kontroli ustawowej. Badana substancja będzie objęta czasowym zakazem obrotu handlowego, obowiązującym przez 18 miesięcy.
Także władze naszego miasta chcą wesprzeć działania rządu i parlamentu mające na celu ograniczenie sprzedaży niebezpiecznych środków. Sprawa dopalaczy i ich dostępności została poruszona na ostatniej sesji Rady Miejskiej, podczas, której radny Marek Ksyta zaproponował przyjęcie przez Radę oświadczenia wobec sprzedaży substancji psychoaktywnych na terenie gminy. Przewodniczący Rady Zdzisław Wojciechowski oznajmił, że projekt takiego oświadczenia jest już opracowywany. Rada zajmie się tą sprawą na najbliższej sesji.
Wszyscy zgodnie potwierdzają, że walka z dopalaczami nie jest łatwa. Prawo nie zabrania sprzedaży dopalaczy. Jak na razie, pod koniec czerwca, w całym kraju urzędy skarbowe przeprowadziły kontrolę sklepów z tak zwanymi dopalaczami. Opoczyński urząd także uczestniczył w tej akcji. Zostały skontrolowane dwa punkty. Tymczasem od kontroli skarbówki skuteczniejsze wydają się być zmiany w prawie zapowiedziane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Warto zwrócić uwagę, że jak dotąd w Polsce nie ma systemu rejestracji osób z zatruciami substancjami psychoaktywnymi. Nie powstał też system kontroli substancji, których szkodliwości i negatywnych skutków spożycia chyba nikt nie może podważyć.
Mamy wakacje i warto porozmawiać z młodzieżą na ten temat, bo czasami tylko jedna próba zażycia tego typu środków może się źle skończyć. Niestety wśród młodzieży coraz bardziej popularne jest używanie tak zwanych dopalaczy. Niektórzy specjaliści są zdania, że są one legalnym odpowiednikiem narkotyków.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »