tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Skąd się biorą duchy?

 
Prawie połowa ludzi wierzy w diabła, jedna trzecia w istoty pozaziemskie, co czwarty badany wierzy w astrologię (badania Instytutu Gallupa). We wszystkich kulturach świata ludzie wierzą, że dusza żyje po śmierci, że rytuały (modlitwy, ofiary) mają wpływ na świat fizyczny (np. pogodę lub wygraną w totolotka). Dlaczego?

Być może dlatego, że zjawiska te naprawdę istnieją? Niektórzy ludzie ich doświadczyli, powiedzieli innym, a ci inni zaufali. Człowiek, który wierzy w duchy słysząc, że coś skrzypi na strychu jest przekonany, że oto jego wiara zyskuje potwierdzenie. Mimo to powszechność tej wiary jest zastanawiająca, bo do tej pory nikomu nie udało się jednoznacznie innym udowodnić, że zjawiska nadprzyrodzone mają miejsce, natomiast udało się wiele takich „zjawisk” zdemaskować jako oszustwa lub pomyłki. Dlaczego więc tak wiele osób wierzy w nadprzyrodzone moce?

Gen boga
Możliwe, że wiara w duchy jest skutkiem ewolucji! Przez tysiące lat jaskiniowcy żyli w małych grupach, w których próbowali nawzajem na siebie wpływać: współpracowali, walczyli, oszukiwali się, przechytrzali itp. Te osobniki, które umiały przewidywać zachowania innych miały przewagę i były promowane przez ewolucję. Aby przewidywać zachowanie innego człowieka przydatne jest jednak wyobrażanie sobie tego co on czuje, myśli, pragnie itp. Jaskiniowcy nabywali więc umiejętność wyobrażania sobie życia psychicznego innych ludzi – życia, którego nie widać ani nie słychać, które jednak istnieje.
Być może dlatego we wszystkich kulturach świata pojawiają się wyobrażenia duszy, która posiada swój odrębny, niezależny od ciała byt (ducha)?

Zaawansowana technika
Inni uważają, że powszechność wiary w zaświaty jest związana z eksplozją wynalazków technicznych i naukowych.
Dzisiaj mamy w garści mnóstwo „magicznych różdżek”, których funkcjonowania tak naprawdę nie pojmujemy – telefony komórkowe, płyty DVD, laptopy, iPody itp. Telefon satelitarny pozwala w jednej chwili skontaktować się z kimś, kto pływa na jachcie na drugiej półkuli. To działa lepiej niż telepatia! Być może obcując na co dzień z takimi cudami zaczynamy wierzyć, że istnieją także inne cuda: magia, duchy, astrologia…

Indoktrynacja
Rozpowszechnienie wiary w nieziemskie moce wynikać może też z ich powszechnej obecności w mediach. Mamy wszak do czynienia z powodzią informacji o istnieniu zaświatów. „Szósty zmysł”, „Harry Potter” i Stephen King i in. pokazali, że na duchach i czarach można zarobić naprawdę wielkie pieniądze. Seriale „Z archiwum X” czy „Zagubieni” okazały się hitami kasowymi i pokazywane są na całym świecie, zdobywając fanów i naśladowców.

Zaburzenia myślenia
Wiara w magię towarzyszy jednak człowiekowi od samego początku cywilizacji, nie pojawiła się dopiero z rozwojem telewizji i literatury. Być może dlatego, że człowiek „myśli magicznie”. Myślenie magiczne jest charakterystyczne dla małego dziecka, które nie odróżnia fantazji, lęków i pragnień od rzeczywistości. Dla maluszka wyobrażony wilk jest tak samo przerażający jak wilk realny (między innymi dlatego dzieci przeżywają takie silne koszmary senne).
U dorosłych ludzi „magiczne myślenie” jest bardziej zawoalowane i objawia się np. w wierze w duchy. Dorośli ludzie tęsknią bowiem za tajemnicami dzieciństwa, nie chcą aby ich bliscy umierali bezpowrotnie, sami nie chcą umierać. Po prostu pragniemy aby zjawiska nadprzyrodzone istniały i być może dlatego wierzymy w to, czego nie da się zmierzyć przy pomocy „szkiełka i oka”.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »