tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Klima daje klimat, ale…

 

Przy tak wysokich temperaturach, jakie mieliśmy całkiem niedawno, i jakie mają jeszcze wystąpić, klimatyzacja w samochodzie zdaje się zbawieniem. Tak myśli już większość kierowców. Tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu takie urządzenie były w aucie luksusem. Obecnie jest na wyposażeniu wszystkich marek. I montowana zależnie od pakietu wyposażenia. Nie ma również problemu z montażem klimatyzacji w autach o niższym standardzie.
Nic dziwnego, ciężko jest wytrzymać w aucie w dni, gdy temperatura w słońcu sięga 40 stopni Celsjusza. Nie tylko w kraju, ale przede wszystkim w krajach południowych. Polacy bowiem coraz częściej wyjeżdżają odpocząć w te regiony Europy. Możliwość obniżenia więc temperatury o 20 stopni jest w takich warunkach zbawieniem.
Specjaliści twierdzą, że luksusem, który w sposób znaczący zwiększa bezpieczeństwo. Kierowca nie męczy się tak, jak w aucie nieklimatyzowanym. A co za tym idzie zachowuje o wiele dłużej koncentrację, spostrzegawczość i odpowiednią szybkość reakcji. Klimatyzacja przydaje się również podczas innych aur. Włączona zapobiega np. parowaniu szyb.
Nic dziwnego, że producenci wciąż prześcigają się w konstruowaniu coraz nowocześniejszych tego typu urządzeń. Użytkownicy muszą jednak pamiętać, że działanie klimatyzacji może pociągać za sobą dość poważne konsekwencje zdrowotne. Wielu z nas podczas wysokich temperatur panujących na dworze, obniża radykalnie tą w swoim aucie. Dochodzi do „wychłodzenia” ciała, a gdy często wychodzimy z pojazdu jesteśmy w sposób szczególny narażeni na namnażanie się bakterii na migdałkach. Gdy do tego napijemy się zimnego napoju lub zjemy lody mogą dopaść nas choroby górnych dróg oddechowych lub angina.
Dotyczy to nie tylko kierowców, ale wszystkich tych, którzy przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Specjaliści twierdzą, że temperatura ustawiana w autach lub biurach powinna być tylko o 10 stopni Celsjusza niższa, niż ta panująca na dworze.
Przy okazji należy również przypomnieć, że klimatyzację nie wystarczy tylko ładować płynem chłodzącym. Urządzenie regularnie należy poddawać serwisowaniu, a szczególnie trzeba dbać o odgrzybianie filtrów lub o ich wymianę. Okazuje się bowiem, że klimatyzacje samochodowe są siedliskiem grzybów i drobnoustrojów. Dla wielu z nas może to być groźne.
Urządzenie powinno być serwisowane dwa razy w roku, przed sezonem letnim i po jego zakończeniu.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »