tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nie tylko czytają

 
W poniedziałek, 7 czerwca w Oddziale dla Dzieci PiMBP zainaugurowano Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”

Ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła Fundacja ABCXXI. Została ona założona w grudniu 1998 r. przez Irenę Koźmińską, pełniącą w niej funkcję prezesa. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalno–psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne i promocyjne. W czerwcu 2002 roku Fundacja zorganizowała I Ogólnopolski tydzień czytania dzieciom, w którym wzięło udział ponad 150 miejscowości. Rok później w drugiej edycji akcji uczestniczyło 300, a w ubiegłym roku 2400.
Kampania ma uświadomić społeczeństwu ogromne znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samouznanie. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają.
Opoczyńska placówka od lata włącza się do tej ogólnopolskiej akcji. Co roku, w czerwcu zaprasza do swojej siedziby znane, lubiane i interesujące osoby, by czytały najmłodszym czytelnikom głośno, bajki, wiersze i inne krótkie utwory literackie. W tym roku kampania ma wyjątkowy charakter. Będą poruszane problemy społeczne takie, jak: niepełnosprawność, choroba, śmierć bliskiej osoby, strach, zazdrość. Do współpracy zostali zaproszeni specjaliści, którzy pomogą młodym czytelnikom lepiej zrozumieć poruszaną problematykę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się psycholog, logopeda, rehabilitant, pedagog. My gościliśmy w bibliotece w poniedziałek, 7 czerwca. Wtedy uczniowie klasy Ib z ZSS nr 1 wspólnie z wychowawczynią Anną Mijas, słuchali bajki czytanej przez Monikę Szwagrzyk z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej. W ten sposób pozytywne aspekty głośnego czytania zostaną połączone z zajęciami biblioterapeutycznymi.
Przez cały tydzień drzwi biblioteki będą otwarte dla wszystkich młodych pragnących posłuchać znanych utworów literatury dla dzieci i młodzieży w interpretacji ciekawych osób z naszego regionu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (674) z dnia 11 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »