tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Nasze święto

 
24 stycznia ? Święto Prasy Radia i Telewizji

Nie sposób wyobrazić sobie współczesne życie bez środków masowego przekazu, zwanych z angielska mass mediami, czy też po prostu mediami. Środki masowego przekazu to w dzisiejszym świecie nic szczególnego. Po prostu istnieją i już. Od momentu swojego powstania do dnia dzisiejszego zdążyły zespolić się z życiem człowieka na stałe. Są one częścią kultury masowej. Współczesny człowiek nie wyobraża sobie bez nich swojego życia. Radio, prasa, telewizja oraz internet to nieodłączna część każdego dnia większości z nas. Jeśli dodatkowo do środków masowego przekazu zaliczyć plakaty, także wielkoformatowe na billboardach, filmy na kasetach wideo i płytach DVD oraz wydawane w wielkich nakładach książki w klasycznej i elektronicznej formie, to za ich pośrednictwem można przekazywać informacje do niezwykle licznych oraz bardzo zróżnicowanych odbiorców. Nieprzypadkowo przylgnął do mass mediów przydomek "czwartej władzy", skoro odgrywają tak znaczącą rolę w kształtowaniu poglądów i nastrojów społecznych.
Skoro ich rola jest tak ważna, to powinny mieć także swoje święto. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony na całym świecie na podstawie dekretu Soboru Watykańskiego II "Inter Mificica" z 1963 r. Początkowo orędzie ukazywało się tuż przed samym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Z czasem przyjął się zwyczaj, że orędzie ojca świętego nosi datę 24 stycznia. Tego dnia Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego Pius XI ogłosił w 1923 patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.
Sami zainteresowani od dłuższego czasu zastanawiają się, dlaczego właśnie św. Franciszka Salezego. Św. Franciszek w swojej misji apostolskiej posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał, jak również rozlepiał je na murach i parkanach, by były dla wszystkich dostępne. Jest uważany za jedną z najwybitniejszych postaci katolickiej kontrreformacji we Francji. W swych rozlicznych pismach rozprawiał się przede wszystkim z nauką Kalwina o predestynacji, zgodnie z którą Bóg przeznacza jednych ludzi do świętości, a innych skazuje na potępienie. Jego pisma wyróżniają się tak pięknym językiem i stylem, że do dnia dzisiejszego zalicza się je do klasyki literatury francuskiej. Do najbardziej znanych należą: "Kontrowersje", "Teotym, czyli traktat o miłości Bożej" (1608) oraz "Filotea, albo droga do życia pobożnego" (1616).
Podczas Soboru Watykańskiego II w 1963 roku zaproponowano ustanowienie Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Pierwsze obchody odbyły się 7 maja 1967 roku. Tydzień wcześniej papież Paweł VI odczytał orędzie, którego tematem był Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Od tamtego momentu, zawsze przed celebracją święta, w pierwszej kolejności ogłaszane było hasło, a kilka dni później papież odczytywał orędzie. Kiedy święto obchodzone było po raz 20. przyjęło się, że hasło odczytywane będzie 29 września, kiedy to celebrujemy święto archaniołów ? Michała, Gabriela i Rafała, albowiem św. Gabriel Archanioł jest patronem radiowców. Orędzie święta zaczęto wygłaszać 24 stycznia w dzień św. Franciszka Salezego. Hasło przewodnie święta zostaje podane wcześniej, aby diecezje, w których obchodzone jest święto, miały czas na przygotowanie się do celebracji.
Większość krajów uroczystość związaną ze świętem organizuje w niedzielę przed świętem Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własny termin obchodów. W Polsce jest ono obchodzone w trzecią niedzielę września. Sprawami mediów w Konferencji Episkopatu Polski zajmuje się Rada ds. Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczny, 49. już z kolei Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, przebiegać będzie w Kościele katolickim pod hasłem: "Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości". Temat nawiązuje do poprzedniego orędzia jak również wpisuje się w kontekst zbliżających się dwóch synodów poświęconych rodzinie.
Opr.: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (914) z dnia 23 Stycznia 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »