tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Tragedia w Drzewicy

 

W niedzielę, 21 kwietnia, podczas spaceru nad zalewem w Drzewicy, 13-letni Antoni K. śmiertelnie ugodził nożem kuchennym swego ojca, sierż. sztab. policji Tomasza K., pełniącego służbę w KPP od 2005 roku, w oddziale prewencji w ogniwie patrolowo?interwencyjnym. Świadkami zdarzenia było młodsze rodzeństwo Antka. Rodzice wspomnianej trójki dzieci są po rozwodzie, ojciec miał prawo sprawowania opieki nad dziećmi w każdy weekend, a we wtorek, 23 kwietnia, miała odbyć się rozprawa o podział majątku. Rzecznik prasowy KPP, aspirant Barbara Stępień twierdzi, że oficjalnie nie było prowadzone żadne postępowania o znęcanie się nad rodziną ani nie była wszczęta procedura Niebieskiej karty. Nie było również zgłoszeń ani próśb o interwencję. W dniu tragicznego zdarzenia, do którego doszło około godz. 16.30, Tomasz K. zdał służbę oficera dyżurnego o 14.00. Nic nie zapowiadało tragedii.
Tyle faktów, reszta to domysły, dywagacje, nie zawsze uprawnione wnioski.
Sprawę, na podstawie ustawy o postępowaniu ws. nieletnich prowadzi Sąd Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Opocznie. Z ustawy wszystkie posiedzenia sądu w tej sprawie odbywają się z wyłączeniem jawności. Trzynastolatek wstępnie umieszczony został w Policyjnej Izbie Dziecka w Łodzi, skąd został przywieziony do Opoczna na przesłuchanie przez Sąd Rodzinny w obecności obrońców, psychologów, prokuratora. Na tym przesłuchaniu zapadła decyzja o zatrzymaniu chłopaka na okres trzech miesięcy. Zgodnie z procedurą sąd wystąpił do centralnego rejestru placówek wychowawczych o wskazanie tych, w których można chłopca umieścić.
Całe postępowanie prowadzi Sąd Rodzinny i Nieletnich w Opocznie. Oczywiście policja zbiera wszystkie materialne dowody w sprawie, ale o tym jakie opinie mają być sporządzone i jakie czynności należy jeszcze wykonać decyduje prowadząca postępowanie przewodnicząca Sądu Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Jak na razie trwa postępowanie wyjaśniające, w czasie którego zbierane będą dowody, przesłuchani ewentualni świadkowie zdarzenia, zbierane opinie. W końcu postępowania wyjaśniającego sąd podejmie decyzję co do dalszej drogi postępowania.
W tym przypadku, ze względu na wiek sprawcy, ma dwie możliwości: rozpoznawać sprawę w postępowaniu opiekuńczo?wychowawczym lub w postępowaniu poprawczym. W obu trybach postępowania sąd może: udzielić upomnienia, zobowiązać do określonego postępowania, ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna, ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania ? udzielających poręczenia za nieletniego, zastosować nadzór kuratora, skierować do ośrodka kuratorskiego, orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim, orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym, zastosować inne środki zastrzeżone do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo?wychowawczej i regionalnej placówce. Decyzja o skierowaniu sprawy w tryb poprawczy jest jednoznaczna ze sporządzeniem aktu oskarżenia.
Od decyzji Sąd Rodzinnego i Nieletnich przysługuje odwołanie do instancji wyższej. Prawo takie mają obrońcy oraz prokuratura, które nie prowadząc postępowania dowodowego ma prawo włączyć się w jego przebieg.
Sprawa jest tragiczna dla wszystkich. Dla Antka, jego rodzeństwa, rodziny. Warto więc zastanowić się przed rzucaniem nie do końca zasadnych oskarżeń i zbyt daleko idących wniosków.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (824) z dnia 26 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »